Symbol tichého, uvědomělého vzdoru

Přijďte všichni, je to důležité! … Někdo, koho třeba přímo neznáte, řekne: „Když v pátek půjdete na určité místo, zachráníte mi život„. Co uděláme? Zjistíme které místo to je, diskutovat, že čtvrtek by byl lepší je asi nemístné, jde o žití. Možná začnete zjišťovat souvislosti, narazíte na články a různá vyjádření.

Přiznám se, že tento text mně silně zasáhl, v samotném jeho závěru zaznívá něco souvisejícího s „duší národa„, mocí pohnout osudem v jeho prospěch, dokonce zachránit lidský život. Text jsem našla na Pirátském fóru, v oddíle Lobbistických kontaktů a pro jeho naléhavost zkopírovala v plném rozsahu. Když text budete číst, zjistíte, že i Vy můžete být hybateli a dílkem té „poslední naděje„.

Zároveň též, že neústupný postoj k hladovce lze zvrátit. Tuto sílu má v „rukou“ každý, opakuji každý občan naší republiky, včetně politiků a hlavy nejvyšší – prezidenta. Ale neukazujme na druhé, jednejme ve vlastní osobní rovině se zodpovědností k celku (polis). Co mně přimělo psát tyto řádky veřejně je povyk hodný skřetů z podsvětí, které vysílají k panu Hradílkovi signály přes sociální sítě lidé, kteří nechápou, že volby nejsou boj a nenávistný střet. Nechápou, že Hrad je naše dědictví, (kulturní, duchovní i hmotné), nikoliv cíl boje. Že o náš Hrad bojuje a bojoval vždy jen nepřítel. Stejně tak tvrdě nesouhlasím s médii, která slovo „boj“ preferují namísto původního významu – volby. Potud úvod, následuje text:

Včera odpoledne jsme se spolu s Danielem Halamíčkem, který schůzku inicioval, sešli s bývalým mluvčím Charty 77 Tomášem Hradílkem z Lipníka nad Bečvou. Tomáš Hradílek drží protestní hladovku proti druhému zvolení Miloše Zemana prezidentem a ve středu se zúčastnil mítinku s Milošem Zemanem – viz informace v médiích. Cílem bylo vyjasnit si vzájemně názory na jeho počin a porovnání reflexe stavu společnosti.

Pan Hradílek v rozhovoru mimo jiné popsal zásadní milníky své disidentské činnosti a v kontextu celoživotního počínání i motivaci současného protestu. Zásadní riziko tuzemského politického vývoje vnímá v tandemu Zeman-Babiš, kdy případné znovu zvolení Zemana povede k přeorientaci země na východ. Vyjádřil radost z úspěchu Pirátů a STAN ve volbách, ocenil vystupování Ivana Bartoše. V prezidentské volbě fandí kandidátu Drahošovi.

My jsme prezentovali obavu, že zvolená forma protestu nepovede ke kýženému výsledku (to je k vyburcování apatické společnosti z letargie) a předložili mu různé argumenty, proč jím zvolená forma protestu není patrně v dané politické situaci společností akceptována. Mj. jsme vysvětlovali, že úspěch Pirátů je dokladem, jak je tu široká skupina aktivizovaných lidí, kteří politickou situaci vidí stejně jako on, ovšem situaci nevyhodnocují tak skepticky, aby vyžadovala takto radikální řešení.

Na to konto zdůraznil, že se rozhodl pevně, a i kdyby jeho protest nedosáhl zamýšleného dosahu a účinku, nehodlá z něj ustoupit i s vědomím všech následků. Toto vyjadřoval velmi přesvědčeně, diskutoval klidně a vyrovnaně. Z rozhovoru také vyplynulo, že silným motivem pro jeho rozhodnutí je, že nevidí dostatečnou aktivizaci proti nedemokratickým silám, která se třeba projevovala v předchozích letech a že má pocit, že lidé na boj za svobodu rezignovali. Jediná skutečnost, které by ho podle všeho mohla přimět jeho postoj přehodnotit, je velká a viditelná angažovanost zejména mladé generace proti Zemanovi a vznikajícímu vládnímu vedení. Asi poslední nadějí je pro něj datum 17 listopadu, když spíše ve skrytu duše doufá, že společnost se v tomto duchu veřejně vzepne.

Přijaté výhody: Kopie dopisu prezidentovi, kopie dopisu prezidentovi ještě z dob totality, kopie trestního oznámení na Biľaka, foto z nepovolené protestní akce při prvomájovém průvodu
Poskytnuté výhody: Pirátské vonítko do auta, pirátský odznáček

Zdroj: https://forum.pirati.cz/vstupy-a-vystupy-f570/evidence-lobbistickych-kontaktu-t13315-900.html#p527543

Článek se původně měl jmenovat „Od října k listopadu“ a měl připomenout dění roku 1939, Jana Opletala a Václav Sedláčka, oběti dění kolem 28. října 1939. Jan Opletal umírá na následky zranění, ale hlavně na následky událostí března 1939, vzdoruje okupaci naší mladé republiky spolu s dalšími studenty a nakonec se jim to stane osudným.  Chovali by se tehdejší studenti jinak, kdyby znali následující sled událostí? Byli by opatrnější? Ne, postupovali by stejně a to by pro nás mělo být motivem vzdát hold bojovníkům za svobodu a demokracii, tehdejším i dnešním. Najít vůli oslavit 17. listopad společně.

Autentické vzpomínky – března 1939, jak jej prožívali studenti na UK:

Profesor Ryba se neuklonil, nýbrž se otočil směrem k oknům a mlčky přihlížel tragickému obrazu na Mánesově mostě: chvíli, dlouhou chvíli, stále, celou hodinu. I posluchači. Dívčí část první podlehla návalu slz, pak se již ani chlapci neudrželi. A profesor Ryba stál bez hnutí, bez hnutí brvou, jako socha, jako symbol tichého, uvědomělého vzdoru. Jaké myšlenky táhly jeho hlavou. Jaké myšlenky táhly hlavou mladých posluchačů? Když skončila doba vyučovací hodiny, pan profesor se otočil k posluchačům a se smutnými slovy „Děkuji vám“ opustil aulu. Tak začala pro mne okupace. Ale měly přijít horší věci a velmi brzo.

Zdroj: https://zdenkawagnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=453662

Přijďte všichni, je to důležité,

napsal jeden dříve-student pod pozvánku na 17 listopad.

Skládáme zkoušku inteligence, přesněji z humanity.

Zdenka Wagnerová, ZET21, z.ú.

17. listopad 2016, Žižkovo náměstí

Listopad 1989

Žižkovo náměstí během okupace

Související články:

15. listopadu 2017 – https://www.denik.cz/regiony/hradilek-konec-hladovky-jedine-az-zeman-zrusi-kandidaturu-jina-moznost-neni-20171115.html

16. listopadu 2017 – http://www.vladimirhucin.cz/?q=node/1049

17. listopadu 2017 – http://publius.cz/glosy/pres-ocean-veku/   Glosa – Přes oceán věků

17. listopadu 2017 – http://forum24.cz/video-rozhodl-jsem-se-zemrit-pro-tuto-zemi-nebojim-se-rika-byvaly-ministr-tomas-hradilek/ Vysvětlující video – Tomáš Hradílek