Srpen – Co červenec neuvaří, srpen neupeče

Milníky našich dějin

1939 – po pohřbu studenta Jana Opletala konaného 15. listopadu, den který se stal posledním projevem manifestačního odporu českého lidu proti německé okupaci Čech.

1968 – Byl smutnou tečkou za Pražským jarem, které končilo okupací vojsky Varšavské smlouvy. Lidé spontánně protestovali v ulicích, prázdnými dlaněmi proti tankům, nebáli se svůj odpor k okupaci vyjádřit. Podle historika Oldřicha Tůmy byl tento projev bodem zlomu, kterým skončil týden heroického odporu v Československu. Zdroj: https://zdenkawagnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=473561

___________________________ Srpen 2018 ________________________________

Klus, Mig 21 a teď dalších 135 tisíc lidí. Aplikace s bojkotem Andreje Babiše se rychle šíří

Nápad na jednoduchý software Martin Vytrhlík dostal před dvěma roky. „Poté, co měl Andrej Babiš slavné povídání o Čapím hnízdě. To mě tak nakrklo, že jsem aplikaci udělal,” dodává vývojář.
Aneb: Moderní aplikací za lepší zítřky 

Ústředním bodem srpna bude bezesporu den 21. 8.

Občas nás něco nového překvapí, občas něco zamrzí, občas nebudeme něčemu rozumět. Tak oslavy budou ne pro všechny, jindy na povel a hlavně ve 3D. Mládí nepotřebuje vědět, mladí se potřebují bavit.

Oslavovat v demokracii selektivně (?): Je mi líto, ale Piráty za tradiční demokratickou stranu nepovažujeme. Už tady o tom bylo v minulosti hodně diskusí. Bohumil Doležal je definoval jako ANO pro mladé a vzdělanější lidi z velkých měst. Osobně je vnímám jako radikální levicově populistické uskupení. V loňských říjnových volbách uspěli proto, že okopírovali od Babiše témata boje proti korupci a „prohnilému systému“ liberální parlamentní demokracie, včetně nechutné agresivní kampaně (vězeňský autobus). Taky jejich interní rozhodovací procesy připomínají víc sektu (úporná a fanatismem motivovaná transparentnost) než tradiční demokratickou stranu. V takto vypjatě transparentním prostředí není navíc koho oslovit, protože tam přece žádný „tradiční politik“, který by se rozhodoval a přemýšlel autonomně, z podstaty věci ani není. Pokud by chtěli Piráti vystoupit na obranu demokracie před Novými pořádky, nic jim v tom nebrání. Zatím takovou tendenci ještě nikdy neprojevili. Jsou totiž jejich součástí.

Problém je v tom, že KOD na Piráty nezapomněl, nýbrž jsme jim neposlali naši výzvu zcela záměrně a zákonitě. Nepovažujeme je totiž za standardní demokratickou stranu, nýbrž za radikální revoluční uskupení, a spolupracovat na připomenutí výročí 21. srpna s nimi nechceme. A v tom případě by přece logicky nebylo ani slušné je k takové spolupráci vyzývat…. Z diskuze na KOD, Jan Scheinost

Invaze prostřednictvím virtuální reality: Studio ´68: Speciální vysílání k srpnovým událostem/ 20. 8. 21:00 start, 21.8. 10:00 konec / kudy k nám? Hlavní vchod do Českého rozhlasu – Vinohradská 12, Praha 2/ – Vstup zdarma –

Přijďte si společně s námi připomenout události srpna 1968, okupaci minutu po minutě, prostřednictvím rozhlasového vysílání, které začne na stanici Český rozhlas Radiožurnál v pondělí 20. srpna ve 21 hodin, tedy pár minut před tím, než se o 50 let dříve objevilo na ruzyňském letišti první vojenské letadlo. Následujících třináct hodin poběží přímý přenos z největšího studia S1 na Vinohradské ulici, ve kterém se moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský spolu s reportéry Českého rozhlasu přenesou do roku 1968 a budou minutu po minutě přenášet tehdejší události.

Po skončení přenosu v úterý v 10 hodin zazní premiérově na všech stanicích Českého rozhlasu nová hra Včera, dne 20. srpna s Táňou Vilhelmovou, Vojtou Dykem, Miroslavem Krobotem a Davidem Novotným v titulních rolích. Autorem rozhlasové hry je Petr Kazda, režie se ujal Aleš Vrzák.

Kapacita studia je omezena, ale pro zájemce bude připravena i vedlejší místnost, kde se celé dění bude přenášet na plátno.

Návštěvníci budovy Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě budou mít navíc unikátní příležitost vstoupit přímo doprostřed probíhající invaze prostřednictvím virtuální reality. Vyzkoušíte si, jaké pocity zažíval mladý muž, který vlastním tělem bránil průjezdu sovětského tanku.
Instalaci si budete moci vyzkoušet ve dvou lidech. Trvá okolo 4 minut a každý z páru bude mít v připraveném příběhu vlastní roli. Vše vám na místě vysvětlí asistenti připravení na vaši návštěvu.
Více o VR: http://rozhl.as/VR68

Po skončení vysílání následuje pietní akt před budovou Českého rozhlasu. (od 11:00)

https://www.facebook.com/events/651172155245605/?active_tab=about

Diskuze nejen nad 21. srpnem

Proti babišovské „jednotě“ je třeba postavit pluralitu, což znamená taky svobodu, ba potřebu kritiky, protože jen ze svobodné diskuse může nakonec vzniknout něco kloudného, co bude schopné vůči Babišovi obstát.
Napsal jsem v červenci do Echa 24 článek, v němž kritizuji poslední předprázdninové prohlášení iniciativy pana Mináře „Milion chvilek pro demokracii“. Kritická reflexe politiky je moje profese od listopadového převratu ….. http://klubod.cz/z-korespondence-kod/

21. srpen 2018

Článekhttps://www.e15.cz/domaci/babise-pred-rozhlasem-vypiskali-svoboda-neni-ohrozena-rekl-premier-1350213

Video – Koncert 68:  https://www.youtube.com/watch?v=TSLvqnZjT7E&feature=youtu.be

Události a komentáře ohledně vypískání A. Babiše (vrchol politické kultury v ČR):  https://www.facebook.com/groups/272237199630589/?fb_dtsg_ag=AdxjkEvgyIwgXPJcliZDdr8d343VCDZok7WeaV-zmS0onw%3AAdx-IT71KMstZkICwj0x-TC4VsMFf-hLjyEQFAF94bbnTQ

Ano, hra už je dohrána, spadla klec – Yekta Uzunoglu

Turecko před lety s USA a s dalšími zeměmi NATO uzavřelo jakési konsorcium na výrobu postmoderních stíhaček F 35, kde rovnou objednalo 100 kusů a dodává v rámci konsorcia jisté díly vyráběné v Turecku. K oficiálnímu předání prvních kusů došlo před třemi týdny, ale nikoliv fyzickému. Minulý týden americký Senát zakázal dodávky těchto letounů a k zastavení dodávek už chybí jen podpis Trumpa! Trump rád zastavení dodávek podepíše, už minulý týden na Twitteru dával jasně najevo, že na Turecko přijdou opatření. Poprvé v dějinách NATO nějaká země – v tomto případě ta nejsilnější – uvaluje vůči druhé zemi NATO sankce – a to dokonce na zemi  s druhou nejsilnější armádou NATO! Hra je dohrána!

A co turecká ekonomika? Od té doby, co začala tajná válka mezi USA a Turecka (nyní již otevřená), turecká lira ztratila za pár měsíců víc než 22% vůči dolaru. Po uvalení sankcí na dva Erdoganovy ministry za pár hodin ztratila víc než 3 %!  Zastavit takový pokles turecké liry už není v silách turecké Národní banky. Aby Turecko zastavilo odliv devizových prostředků, zvýšilo úrokovou sazbu až někam mezi 16-19 %! Tím Turecko vyprovokovala inflaci, která se za pár týdnů vyšplhala na 15 %! A to je jen začátek!

Islám představuje hrozbuhttp://www.distance.cz/rocnik-2013/3-cislo-9/islam-predstavuje-hrozbu-1

Problém představuje i skutečnost, že Mohamed prostřednictvím Alláha a své osobní praxe dovolil muslimům lhát a podvádět nemuslimy ve snaze šířit islám a likvidovat jeho kritiky a odpůrce. Nejenže Mohamed muslimy nekritizoval za to, že lžou nemuslimům, ale jejich chování schvaloval, a to včetně zákeřných vražd kritiků Alláha a jeho proroka. Tato skutečnost před nás staví zásadní problém. Je muslim, jenž se nám prezentuje jako umírněný, opravdu umírněný? Opravdu odsuzuje násilí? Nebo se jen přetvařuje? Je ale tak snadné odsoudit tuto obavu jako projev islamofobie a předsudků, když problém potvrzuje samotné posvátné písmo a praxe zakladatele islámu?

Je 114% lichva? Soud si to nemyslí, vláda hledá úroku: 

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2563591-je-114-procent-lichva-soud-si-nemysli-vlada-hleda-hranici-uroku

„Posoudit otázku zastropování úroku RPSN jsem zadal ministryni financí Aleně Schillerové. Od ní vím, že problematiku analyzuje a na konci srpna má svolanou schůzku se zástupci neziskových organizací a zástupci Ministerstva spravedlnosti, se kterými bude otázku zastropování úroku RPSN řešit,“ potvrdil Babiš.

Podporu by případné zastropování ve sněmovně našlo. Pro jsou jak komunisté, tak i třeba SPD, která tuto úpravu navrhovala už dříve.

Srpnové dozvuky aneb naše dožínky:

A pak může být naplněna teze Blaise Pascala o tom, že spravedlnost bez moci je bezbranná, ale moc bez spravedlnosti je tyranií, i kdyby jen v soft variantě modelu pro 21. století. Platí to i u tzv. selektivní spravedlnosti pro vyvolené, v níž se podlosti a fauly netrestají, ale naopak přinášejí více  http://forum24.cz/kolektivni-duse-a-nakazliva-moc-velkeho-vudce/

Tak už, k sakru, bouchněme do stolu a třeba zařvěme: „Tady vládneme my!!“. Podle mých zkušeností ……. http://publius.cz/glosy/jeste-k-tem-rusum/

 

Prázdniny končí, děti jdou do školy, chystají si školní pomůcky a opakují čím v červnu končily. Dávají předsevzetí, že ….. A co my, také začneme od září důsledněji? A co nás čeká?

11.11. Den veteránů (1918)
28.10. Den české státnosti (1918)
29.9. Mnichovská dohoda 1938
28.9. Sv. Václava

Ještě Bitva o Británii
10.7 – 31.10.1940 – ono: „Ne mnozí, ale mnoho“.