Skandály a předseda poslanecké sněmovny

Hladinu webů rozvířila v sobotu státní vyznamenání, následující dny pak otázka předsedy Poslanecké sněmovny, ve stylu: „Není dne bez bouře“ a „Pravda nesmí vítězit, tu mají media“.

Média i sítě (MIS) ohovárajú Piráty z kdejakých koalic, jejich výčet je nad hranice chápání i plánu rozsahu tohoto článku, navíc prezentují totální výmysl. Kde je však ten moment blížící se skutečnosti? Pokusme se o to ve třech krocích:

Foto: Vojtěch Pikal a Z.W., 8.7.2016, Olomouc

I. Ivan Bartoš, předseda Pirátů píše na svém profilu:

Jen tak pro zopakování cituji kolegu: „…jediné tři případy, kdy vítězná strana neměla premiéra i předsedu PS byla OPO smlouva a dvě situace, končící nákupem přeběhlíků (paradoxně v obou případech se tomu věnovala ODS)…na základě těchto zkušeností si fakt nejsem vědom, že by existovala nějaká souvislost s rozdělením těch funkcí a ohrožením demokracie…“

II. Mikuláš Torrent Ferjenčík, na svém profilu po dalších otázkách lidí, politiků a médií:

Schytáváme lehčí hejtíček za to, že jsme si dovolili akceptovat nominanta hnutí ANO Radka Vondráčka na předsedu sněmovny.
Pokusím se osvětlit proč jsme k tomu přistoupili.
1) Vidíme, že vyjednávání o vládě prozatím nesměřuje k jasnějšímu výsledku. O to spíše je potřeba odblokovat poslaneckou sněmovnu. Pro pana Fialu jednoduše nebyly hlasy a ve chvíli, kdy ANO nominovalo kompetentního člověka se slušným profilem, není podle nás důvod dělat obstrukce.
2) Respektujeme výsledek voleb, ANO má ve sněmovně natolik dominantní roli, že nemá logiku, aby nemělo předsedu.
3) Nic jsme za to nehandlovali. Prostě jsme konstatovali, že podporujeme poměrné obsazování sněmovních orgánů a doufáme, že ostatní strany tento přístup také akceptují.
4) Co se třetího premiérského pokusu týče, je to prosté. Pokud se ve sněmovně najde většina bez ANO, tak pana Vondráčka jednoduše odvolá. Vzhledem k tomu, že to ale je utopický scénář, ať se na něm rozplývají na Deníku referendum, a Fóru 24, já raději řeším realitu.
P.S. Piráti prosazují oddělení moci výkonné a zákonodárné, o vládě s ANO nejednáme a ani se k tomu nechystáme. Obsazení sněmovny ale prostě je potřeba vyřešit.

Komu ani toto nestačí, nevěří atd., zde je zápis z jednání poslaneckého Klubu Pirátů, z 29. října:

III. Zápis z jednání poslaneckého klubu Pirátů, veřejně a transparentně zveřejněný:

https://docs.google.com/document/d/e/2PACX-1vRbRfb75f4eAyQlLEO2o8Nm0wymzAB5wKBdR38Cvt1wuvIDt0_2y3u_OYdigCxg1I6xNsJWkjMKs4Sy/pub

A komu ani toto nestačí, jste zváni na živou debatu s poslancem za Olomoucký kraj, Vojtěchem Pikalem, kterou mám tak na půl úst od něj slíbenou. Garantuji, že bude velmi zajímavá.

Všichni víme, kde je chyba, bylo napsáno nesčíslně analýz, podrobných zamyšlení, varování, šokujících sdělení atd. Ne mnozí však dokázali vyzvednout důležitost užívání logiky tolik prospěšné jak pro život, tak pro demokracii. Demokracie bez logiky strádá, přechází v jiný režim.

 

Zdenka Wagnerová, 30. října 2017

__________________________________________________________________________

Zdenka Wagnerová – administrátor Klub přátel demokracie, koordinátor Zapomenuti.cz a ředitelka ZET21, z.ú., v roce 2017 číslo 4 na kandidátce Pirátů Olomoucký kraj 2017 jako bezpartijní.

__________________________________________________________________________

https://help.odok.cz/vykladovy-slovnik/-/wiki/V%C3%BDkladov%C3%BD%20slovn%C3%ADk/P%C5%99edseda+Sn%C4%9Bmovny