Řvavý radikalismus naší politické scény

Nechutný titulek z mojí strany, uznávám, ale ještě horší je dávat mezi SPD a Piráty ono pojítko „a“. Tyto strany nemají absolutně nic společného, Piráti nejsou uřvaní radikálové, ale inteligentní, logičtí, pracující mladí lidé, snad a možná poněkud politikou málo „obouchaní“. Proto jsou více upřímní a věřící sami sobě,  s nánosy politického bahna jsou schopní se poprat a to ve prospěch občanů naší republiky.

„Antisystémové“ strany se přitom navzájem liší. SPD, Piráti a KSČM nejsou na naší politické scéně nic zbrusu nového. Komunisté tam straší už od listopadu 1989 a jejich kořeny sahají daleko hloub. Teď se zdá, že po listopadu 1989  tak dlouho trpělivě čekali na svůj den, až se nakonec nedočkali. SPD a Piráti představují dvě podoby běžného evropského řvavého radikalismu – lidově-populistickou a apartně intelektuální. Jejich výsledky neomračují a obě nejspíš v historicky krátké době zase vezmou za své.

Citát z článku autora, kterého si velmi vážím a nyní sama nevím, jestli jej poopravím nebo  budu vysvětlovat, proč lidé Piráty volili, kandidovali za ně a fandí jim:  https://echo24.cz/a/pWZby/volebni-slamastyka-a-jak-z-ni-ven

Vysvětlení: Snad je to jen únava dění let minulých, že nezbývá síla chápat generaci mladší, vyrostlou v jiných podmínkách, přesto však používající logiku. Logika je jen jedna, naštěstí. To politika obsahuje rovin více než je únosné a zdrávo, viz. 31 stran a 10 kandidátů na prezidenta, z toho jeden tajný.

Za druhé: „Demokracie je stavem společnosti v tom nejúplnějším slova smyslu.“, miluji tato slova, ukazují že i běžný člověk, bez ambicí majetkových i politických má nárok být součástí demokracie. To je to, oč tu běží. Demokracie je pro lidi, politici si dávno zvolili za svého boha byznys. Nyní už zbývá jen jak to skloubit dohromady.

Skloubení: Naše společnost si zaslouží spoustu změn. První z nich bude: Udělali jsme chybu (my)? Tak ji opravme (my!) a neházejme po sobě kameny a sloupci médií…. Jako žena určitého věku se necítím na řevnivou pouliční radikalistku. Doufám, že mi rozumíte a moje připomínky vezmete, v tento „revoluční den“ s humorem 🙂

Zdenka Wagnerová, 7. listopadu 2017

Foto č. 1: Uřvaná radikalistka v roce 1989

Foto č. 2: Tatáž, o 28 let později s dalším, asi též „uřvaným“ Moravanem a radikálem 🙂

Poznámka:
Ve volbách 2017 a 2016 jsem kandidovala za Piráty a to jako nestraník. Mohla bych mlčet a „řvavý radikalismus“ přejít a článek dočíst do koce, dozvěděla bych se patrně návod, jak z té volební šlamastyky ven. Považovala jsem za vhodné se zastat přátel při jejich entrée do Sněmovny. Jistě, jejich výsledky neomračují (zatím), jak se píše v článku, ale rozhodně nejsou žádní extrémisté, jak se také už známkovalo.
Pokud se týká názorů na Piráty, zdá se, že svět od nich očekává, co se ještě žádné straně nepovedlo: být od počátku dokonalí, neomylní a na politickém poli se pohybovat bez chyb. Brzy jim bude vytýkáno, že nezískali většinu hlasů…