Popereme se za vás

Druhá část volebního sloganu „Popereme se za vás“ utekla paní Johaně Hovorkové a naběhla si tzv. na vidle. Článek může zahýbat internetem, může zvednout čtenost, může poukázat na neznalost a povrchnost atd. Ale chybovat je lidské.

Následující text obsahuje přepis článku J.H. (odkaz na článek je níže)  s odpověďmi k nim. Které jsem si dovolila připojit, neboť článek si reakci zaslouží.

Zdenka Wagnerová, 23. září 2017

Nad článkem: Piráti jsou takové nové hnutí ANO pro naivní „mladé liberály“

 

Johana Hovorková: „Pusťte nás na ně!“ vyzývá v mnoha městech na tisících sloupů Česká pirátská strana. Její předseda Ivan Bartoš je člověk, který se sice vyznačuje nespornou inteligencí a vyjadřovacími schopnostmi, ovšem způsob, jakým se Piráti prezentují a na koho cílí, je opravdu na pováženou.

My se za Vás popereme, pokračují Piráti. Mají právo to říkat, dělají to od roku 2009 (ANO vzniklo v roce 2011).

Johana Hovorková: Začalo to posměšným autobusem, který je pomalovaný tak, že útočí plošně na všechny politiky – ale i nepolitiky, objevuje se zde Jana Nečasová – a hází je do jednoho pytle s Andrejem Babišem. Přitom ze všech vykreslených „špatných politiků“ má pouze on za sebou zcela nezpochybnitelné průšvihy a pouze on je vyšetřován kvůli dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Jeho skandální kauzy jsou zcela nesrovnatelné s kauzami všech ostatních, a to i kdybychom je sečetli všechny dohromady. Jenže to je Pirátům naprosto jedno. Přesně po Babišově vzoru se snaží očernit všechny „zlé tradiční strany“, protože ty představují to největší peklo. Je to prostě další fanatický útok na demokracii a politickou pluralitu. A také na zdravý rozum.

Stupeň skandality určuje, račte rozumět FORUM24, dříve se jmenovalo SVOBODNÉ FORUM. Za druhé, takovéto kampaně si svět a lidstvo žádá. Za třetí, má vůbec redaktor právo o někom, o skupině lidí říct, „že přesně po Babišově vzoru“ a vzápětí obvinit za útok na demokracii a zdravý rozum?

Johana Hovorková: Ač tomu tak dříve nebylo, Piráty je nyní už možné pochválit, že konečně mají i normální program, který se dotýká i zahraniční politiky. To je poměrně zajímavá věc, protože ještě nedávno to vypadalo, že by tato strana třeba mohla i prosazovat vystoupení České republiky z NATO.

K pochvale se neschyluje, spíše k očerňování.

Johana Hovorková: Kromě myšlenkového chaosu a jen další snahy rozbít stávající politický systém je ale na Pirátech nejnebezpečnější následující programový cíl: “Podpoříme zavádění prvků přímé demokracie, přímou volbu a odvolatelnost starostů, celostátní referendum, občanské veto,” píší na svém webu. To je opravdu něco děsivého.

Vynechejme pojem „rozbít politický systém“, opravdu se nejedná o děsivé prvky, většina je zakotvena v Ústavě ČR. Například Čl. 29, odst. (2): „Senát volí a odvolává předsedu a místopředsedu Senátu.“, referendum je zmíněno v Ústavě a jistě si vesměs vzpomeneme, že referenda jsme se účastnili v červnu 2003. Jistě, občanské veto je něco nové, ale nemusí to děsit, naše demokracie má poměrně dost prvků přímé demokracie.

Johana Hovorková: Právě prvky přímé demokracie jsou tím, co nejvíce narušuje zastupitelský demokratický systém. Je to jen další snaha zalíbit se těm “naštvaným”, protože doposud jsme tu měli jen ty „zlé politické strany“, se kterými je potřeba zamést. Je to prosazování teroru lůzy, fanatického řádění a faktické anarchie, která by v praxi nemohla vést k ničemu jinému, než k popření právního státu a demokracie jako takové.

Aj-ja-jaj! Zní to jako obvinění, ale je to čisté nepochopení. Piráti jsou nejblíže masarykovskému: „Budování demokracie odspodu„.

Johana Hovorková: S těmi demokratickými stranami tu ale už v roce 2013 někdo pořádně zametl. Ještě jsme se z toho dosud nevzpamatovali. A už tu jsou další zametači a svými mimikry lákají naivní mladé lidi, kteří nemají žádnou jasnou představu o tom, jak funguje demokratický stát. Doufejme, že se tu už víc takových politických novotvarů neobjeví.

Je vidět, že preference České Pirátské strany rostou, jinak by si nezasloužila tolik pozornosti a negativní agitace.

Článek Johany Hovorkové: http://forum24.cz/pirati-jsou-takove-nove-hnuti-ano-pro-naivni-mlade-liberaly/