Květen – studený máj v stodole ráj

Květen je také dobou oslav a tím  pádem i oslav veteránů. Po 65 letech končí Korejská válka, díky úspěšné politice nejen D. Trumpa. Kéž by i další kroky Ameriky pod jeho vedením byly obdobně úspěšné a my se z toho poučili, dokázali ztišit naši studenoválečnou politickou scénu. Pochopili, že jednání mohou úspěšně završovat a doplňovat jinak hodně třaskavé dění.

Na výběr květnových článků „první pomoci“ cestou k porozumění se s Vámi bude těšit Zdenka Wagnerová.

__________________________________________________________________________

Ze světa
„Ahoj, Jen chci poznamenat, že jsem momentálně duševně na druhé straně světa.“, píše kolega a přítel O.V. a pokračuje:
Zdejší neústavní šaškárny mě sice občas naplňují pocity beznaděje, hlavně ČSSD, podstatný pro budoucnost je však ten korejský summit. Ukončit po 65 letech korejskou válku a „spřátelit“ obě Koree je nebývalý majstrštyk Trumpovy silné zahraniční politiky. On a „jeho přítel Xi“ dokázali to, co se několika generacím politiků nepovedlo. Rýsuje se to nové uspořádání světa, o kterém jsme již mluvili.
Macron na nebývalé státní návštěvě v USA je jasná rána do základů německé hegemonie v Evropě. Merkelová za chvíli nebude partnerem ani pro Putina, který číhá za bukem. Takže USA+Francie (jak za De Gaulla)+UK coby Západ. Xi(Čína) dálný východ a mezi tím Putin. Kdo to asi vymyslel? Já bych věděl – Reaganova parta je pořád tu, i když je těm gentlemanům přes 90.          O.V. 28. dubna 2018

Bohumil Doležal: ČSSD odvrací nedozírné následky
http://bohumildolezal.cz/texty/rs3717.html

Marná snaha o pojistky
Ale základní problém je celá Babišova „rodinná firma“, obludný útvar, který nemá v demokratické politice co pohledávat. To ovšem není problém trestně právní, který by za politiky pohodlně vyřešily orgány činné v trestním řízení a soudy, ale problém politický. Zde jsou kompetentní veřejnost, občané, voliči. Což vůbec neznamená, že se musí čekat až na příští řádné volby do PS, nýbrž jen, že se vše musí řešit v rámci ústavy a zákonů.
…  A jednak a hlavně, nedá se to zaručit jinak než slibem daným v koaliční smlouvě, který můžeme mít za vynutitelný jen když spoléháme na partnerovu důvěryhodnost, což by v případě pana Babiše bylo dosti dobrodružné počínání.
Opět půjde o „čestné slovo“ pana Babiše, závazek je fakticky nevynutitelný (o této stránce věci hovořil obecně před nedávnem v Právu prof. Jan Kysela) a opět záleží na důvěře, jakou ČSSD k panu Babišovi má. Pokud důvěra chybí, do koalice se neleze.
A konečně: pan Babiš by se měl zavázat, že vláda nebude přehlasována virtuální a už nyní mnohdy funkční koalicí ANO – KSČM – SPD. Dtto.

Být v opozici dnes není ostuda, ale nutnost
A tu je třeba říci dvě věci. Především, opozice není žádný talón, do něhož spadnou neúspěšní vrtáci poté, co si vítězové voleb mezi sebe rozdělí prebendy a mocenské posty. Nýbrž funkční a důsledná opozice je to, čím se liší demokracie od různých despotických režimů. Naše dnešní situace je problematická i tím, že někdy se vůbec nedá poznat, kdo vlastně opozice je a kdo ne. Proto je podstatně důležitější, aby tu vznikla demokratická opozice, která se jistě v mnohém neshodne, ale dokáže držet basu aspoň pokud jde o základní zájmy demokracie. Proti jednotě musí v dnešní kritické situaci stát nikoli jednota, ale pluralita. Je to důležitější, než aby tu „konečně“ byla silná vláda. Silná vláda bez opozice je despocie.

Je KSČM lepší než SPD?
Nechme stranou, že to teď, v této situaci, zároveň potichu znamená „spolupráce s KSČM je povolena“, tedy implicitní zrušení bohumínského usnesení. Představa, že SPD je dnes hlavním nebezpečím, větším než KSČM, je ovšem omyl. Ne že by SPD nebyla nebezpečná, nebo snad že se s ní spolupracovat může – nýbrž jenom to, že KSČM je ještě daleko nebezpečnější.
…… Komunistické strany včetně té československé byly od počátku vázány na obnovující se ruské impérium (SSSR), na jeho mezinárodní zájmy a jeho podporu. Za předlistopadového režimu fungovaly ty východoevropské jako správní orgány Moskvy. Tuto žitou minulost si v sobě nese i nereformovaná a nereformovatelná KSČM. Jistě, v minulosti si postupně evropští domácí pejskové všimli, že s vakovlky nemají vlastně nic společného – často se tak ovšem stalo až ve chvíli, když už je vakovlk požíral.
Příbuznost ČSSD s KSČM je zároveň optický klam a záměrná sugesce.
Vedení ČSSD dospělo zjevně k závěru, že mu v teď, ve chvílích velkého oslabení, nezbývá než zachránit stranu spoluprací se silným partnerem, který se sám iniciativně nabízí. Je to nebezpečné poraženectví. Pro podobné vyhraněné situace platí biblické: Kdo by chtěl zachránit svůj život, ztratí jej. Je to ponaučení zcela praktické.

Výzva: „Když se Babiš nekontroluje, tak se chová jako hrubý člověk. Je to oligarcha.“ Předseda Senátu Štěch odmítá vládu ANO s ČSSD

Štěch v nedávném rozhovoru pro Novinky.cz řekl, že premiér Babiš je nejhorší a nejméně seriózní člověk, jakého v politice poznal. Babiš mu podle jeho slov navíc vyhrožoval. (Dávejte si pozor na ústa, nebo by vás to mohlo mrzet, 4. minuta videa.)

Jak se dívá na chování místopředsedy ČSSD Foldyny? Vadí mu, že strana může být součástí vlády, kterou bude podporovat KSČM? Zvládá Jan Hamáček funkci předsedy strany? Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Nikdo se přitom ani nepřiblížil nějakému řešení, jak tomu čelit. Z klíčové instituce státu – parlamentu – se tak vlastně stal diskusní klub….. RESPEKT

Ono se nějaké řešení hledá?! Hledají se posty a funkce. Média hledají aféry a senzace… O republiku jde až v poslední řadě, stává se součástí nebo dílem Zapomenuti.cz … Poznámka Z.W.
_________ z článku _____________________________
Je z toho východisko? Může se ještě stát, že si Babiš uvědomí, do jakých problémů žene sebe i Českou republiku, vládu odmítne s tím, že zemi nedá komunistům jako hračku, a pokusí se sestavit demokratickou vládu nebo podpoří předčasné volby. To ale není moc pravděpodobné.

Ať už vláda Miloše Zemana vznikne nebo ne, Česko už se mění. Státní podniky, úředníky, diplomaty, bezpečnostní složky… určuje hnutí ANO. Každý, kdo je odvolatelný či jinak ovlivnitelný Babišovou vládou, dnes ví, že on je pánem jejich osudu. A s každým dalším odvolaným člověkem jeho vliv (a strach z něj) roste. Nikdo se přitom ani nepřiblížil nějakému řešení, jak tomu čelit. Z klíčové instituce státu – parlamentu – se tak vlastně stal diskusní klub.

https://www.respekt.cz/tydenik/2018/21/tabery-vlada-milose-zemana-se-blizi

Vývoj kauzy „Údajného výroku“ poslance Pexy o Andreji Babišovi

I. Andrej Babiš, sluší se dodat premiér v demisi, podal coby poslanec podnět k mandátovému a imunitnímu výboru, aby zahájil disciplinární řízení s poslancem (a místopředsedou) Pirátské strany Mikulášem Peksou. Pirát při jednání delegace zahraničního výboru PS PČR se zástupci švédského výboru údajně mluvil o tom, že pan Babiš zneužívá a rozkrádá dotace a je trestně stíhaný. Setkání proběhlo ve Švédsku, účastník za ANO pana Babiše neprodleně informoval. Pan Babiš považuje Pirátovo vyjádření s ohledem na zásadu presumpce neviny za urážku. V disciplinárním řízení před mandátovým a imunitním výborem poslanci hrozí pokuta až do výše jednoho poslaneckého platu. Poslanec se může odvolat k plénu Sněmovny.
Celý článek ze dne 1. května: http://bohumildolezal.cz/texty/rs3718.html

II. Opět budu, jak je mým zvykem, ďáblovým advokátem. To, že pan Babiš je s jeho morálním profilem premiérem (byť v demisi), je neskutečnou havárií polistopadového vývoje. To, že pana poslance Peksu chce hnát před disciplinární komisi PS P ČR proto, že ho v rámci zahraniční (!!!) cesty, označil tak, jak je uvedeno v odkazu, je drzost na desátou, jak už jsme u pana Babiše zvyklí. Je tu ale jedno obrovské ALE. Dovoluji si mluvit z pozice člověka, který před 25 lety vedl bezpočet zahraničních parlamentních delegací PS P ČR. Vím, jak je neskutečně trapné, když se při jednáních opoziční poslanci vyjadřují k vnitropolitickým tématům, která kolegům ze zahraničních reprezentací v drtivé většině nic neříkají. Aneb v rámci zahraničních delegací je nutné hájit PŘEDEVŠÍM ZÁJMY ČESKÉ REPUBLIKY. Trvalo to nějakou dobu, ale většinou jsme v oněch časech dokázali vystupovat jako reprezentanti našeho státu, ne jako rozhádaná parta domovnic, protože špinavé prádlo se pere doma, přátelé! Z tohoto hlediska velmi doporučuji všem reprezentantům našeho státu – nováčkům i matadorům -, aby si na mezinárodním kolbišti velmi rozmysleli, zda z nás občanů nedělají zbytečně větší blbce, než je nutné. Ona ta ostuda s trestně stíhaným premiérem je dostatečně velká, abychom vypadali, no, poněkud podivně. To by měl ovšem vědět především on a jeho voliči. Ono se tomu říká loajalita. Nikoliv vůči panu Babišovi, ale vůči České republice především (v tomto duchu hovoří i česká Ústava – slib poslance)
Komentář Otakar Vychodil, 1. května

Emocí bude patrně daleko více než faktů, až v závěru zahrnou tu prostou pravdu, že Pexa řekl jen to co je známo z tisku, jednání PS a orgánů činných v trestním řízení. Vhodnost formy a  místa pak vzít jako možnost poučení se pro příště…. Poznámka Z.W.

III. Babiš si stěžuje sněmovně: Pirát Peksa Švédům řekl, že jsem stíhaný a rozkrádám dotace
„Důvodem mého podnětu je ústní informace poslance Roberta Králíčka, který se dne 27. března 2018 účastnil delegace ve Švédsku,“ zdůvodňuje v dokumentu Babiš, jak se o slovech poslance Peksy dozvěděl. Králíček je členem klubu ANO.

„Dle mých informací měl během tohoto jednání člen delegace Mgr. Mikuláš Peksa vystoupit a v ústním projevu napadnout mou osobu tak, že měl o mně hovořit jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace, že jsem trestně stíhaný, a dále se měl negativně vyjadřovat o situaci v ČR,“ píše premiér v demisi. https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pirat-peksa-o-mne-rekl-ze-rozkradam-dotace-svedske-diplomaty/r~6ceddfca4dd711e88560ac1f6b220ee8/

Z diskuzi na fb
I. Opravdu hrubá mluva dělá muže? Nebude ještě hůř?
…. u pracovního oběda! (Jak mi Mikuláš potvrdil.) Nikoliv na oficiáním jednání. Takže Babiš je v tomto za kokota a ještě bude….. Sděluje 1. kr. místopředseda.
Politicky to lze vyjádřit bezpochyby i jinak. Je bláhové se domnívat, že fb snese vše, i on může být formou komunikace. (Z.W.)

II. Roztomilé oslovení neomylného aktivisty
POLITIČTÍ PUBERŤÁCI. (EDIT: Za nadpis se omlouvám, nemyslel jsem to zle.) Před pár dny jsem pirátskému poslanci Vojtěch Pikal gratuloval k tomu, že za ně bude na Rokycansku kandidovat Jan Ruml. Odpověděl, že to není jisté, že ještě prý nějaké referendum. Aha. Mikuláš Torrent Ferjenčík Olga Richterová Radek Holomčík Jakub Michálek Ivan Bartos Přátelé, tohle se vám opravdu nepovedlo. Vy jste zřejmě nepochopili roli Senátu a osudovost podzimních voleb! Zírám.

EDIT: S panem Ivanem Bartošem jsme se právě dohodli na osobním setkání, pravděpodobně ještě dnes dopoledne. Cením si té flexibility a ještě jednou se omlouvám za to slovo v úvodu, mělo jen přitáhnout pozornost dotyčných, nemyslel jsem to nijak zle. Děkuji!… Aktivista Martin Uhlíř

AFÉRY z českého rybníčku

I. Novičok – Prezident informuje…. K. Šlechtová (MO) odvolává šéfa vojenského zpravodajství …… Jednání v Senátu – Zeman říkal nepravdu

„Součástí usnesení je také konstatování, že prezident republiky ohrozil zájmy České republiky, protože to má samozřejmě dopad na mezinárodní scénu a může to mít dopad na naše občany, pokud by nějaký potenciální nepřítel věděl, čím se nás Výzkumný vojenský ústav zabývá,“ upřesnil Bublan.

Senát se podle Bublana nebude celou záležitostí zabývat na nadcházející schůzi. I předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který se zhruba hodinového uzavřeného jednání výboru zúčastnil, pokládá jeho stanovisko za postačující a zašle ho hlavě státu, uvedl Bublan.  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2480788-senat-zeman-rikal-nepravdu-o-novicoku-a-ohrozil-bezpecnost-republiky

II. Noční vlci, Foldyna a Uhlíř Namátkou:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/foldyna-mam-se-omlouvat-lidem-kteri-spini-prezidenta-to-si-hamacek-dela-legraci-46734?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

III. Pražskou demonstrací projela kolona ruských aut

V Praze po demonstraci proti Babišovi se stal těžko uvěřitelný incident. Na demonstraci přijela kolona aut, která byla vyzdobena vlajkami Ruska a ruskými nápisy. Na začátku videa je vidět, že dva řidiči vystoupili z aut (z bílého auta a následně z tmavého auta) a začali strkat do lidí.
Policie je nechala z místa odjet, bez zkontrolování dokladů, bez ničeho. Už samotné vystoupení z nastartovaného auta je přitom přestupek…. Jarek Jesenský

https://www.facebook.com/hektopascalius.fejeton/videos/810636415793634/UzpfSTEzODAxMDQ1NDQ6MTAyMTI1NzM5ODE2ODk0MTM/

X. V kauze ĆAPÍ HNÍZDO

Státní zástupce Jaroslav Šaroch je muž na svém místě, je extrémně pečlivý a důkladný, neponechává nic náhodě…… „Jeho rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo proto nedává premiérovi v demisi příliš nadějí, že se dotačního příběhu v dohledné době zbaví.“ ……
Naopak u Andreje Babiše, jeho dětí z prvního manželství, manželky, švagra a expertky na dotace Jany Mayerové oprávněnost obvinění potvrdil……. Přeloženo to znamená, že premiér v demisi a spol. jsou důvodně podezřelí z dotačního podvodu. Důvody k jejich obvinění jsou vážné a případ musí policie dál vyšetřovathttps://neovlivni.cz/jak-rozumet-krokum-zalobce-sarocha-v-kauze-capi-hnizdo/

XI. Návrhy na vyznamenání v PS

Piráti jsou vláčeni médii za to jak hlasovali v případě návrhu Karla Sýse, básníka. Důvod že dali na doporučení Antonína Staňka (ČSSD), t.č. primátora a zároveň kandidáta na ministra kultury Babišovy vlády, se přechází hrobovým mlčením.

Poučení pro příště: Nevěřte doporučením, jsou likvidní.

Vyjádření V. Pikala v diskuzi na FB: Je to ostuda, v tom ranním zmatku jsem neměl čas na přípravu a udělal chybu. Přehlédl jsem, že byl již za svou tvorbu oceněn jako zasloužilý umělec. Spolehl jsem se na spolunavržení od Antonín Staněk na podvýboru.
Kontroloval jsem si osobnosti které připravovaly násilný puč, válečné letce co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl.
Jde to za mnou, posral jsem to. Navrhněte trest.
Omlouvám se všem.
Omluvné vyjádření tamtéž:Ve věci státních vyznamenání jsem dal na sociální sítě neobratné vyjádření, které je možno interpretovat i jako neúctu k roli československých letců ve službách RAF. Lidé, kteří byli nuceni uniknout z okupované vlasti, aby nejen za ni, ale i za celý svobodný svět bojovali proti nacismu, jsou hrdinové. V žádném případě by mě nikdy nenapadlo jejich zásluhy jakkoli zpochybnit.

Nyní již můžeme jen sledovat, kolik takových hrdinů bylo prezidenty vyznamenáno a kolik komunisty pronásledováno.

XII. Divadlo v Brně

Když vidím, co se vše děje okolo Brna, přemýšlím, kudy by se odvíjela celá kauza, kdyby se stalo něco jiného. Kdyby z intimních míst vytáhla herečka plakát s fotografií ředitele divadla nebo něco, co by se dotýkalo LGBT komunity. Ti, kteří dnes chrání jakoby svobodu slova, byli by okamžitě na nohou a mluvilo by se o provokaci, o zneužití dotací, dehonestaci a Bůh ví čeho ještě…. Jenže ona vytáhla českou vlajku… No a co, najednou se jedná o vyjádření názoru a svobodu projevu, protože co je komu do státních symbolů v době, kdy máme jednotnou Evropu a symboly státu a národa jsou přežitek….A že Ježíš znásilňuje muslimku? No vždyť přece křesťanství v očích mnohých přece terorizuje islám a ještě ti blouznivci přece nepochopili, že jde přece o náboženství, které napravuje vše ostatní…Co na tom, že hra uráží obě náboženství a svobodu vyznání nerespektuje ona sama…Nakonec, jak ČBK , tak i zástupci islámu se ohradili, protože celá hra uráží Boha a vyznání
Bohužel demokratičtí politici znovu zaspali– až na výjimky, a místo jasného stanoviska se stalo, že celé situace zneužili naprosto jiní lidé….Je smutné, že někteří politici demokratických stran mluví především a jen o narušení svobody slova…Ohrožena je demokracie a svoboda. A to nejen díky vystoupení určitých lidí, ale také díky pasivitě některých demokratických politiků. Asi je pro ně pošlapávání principů státu ,demokracie a základních hodnot méně než politické zájmy. A to je špatná zpráva…..

Pavel Veselý, publicista