Kalendář akcí březen 2018

Přehled událostí, zajímavé články, petice, videa, fotografie a maximum kolem občanské společnosti, nejen v Olomouci.

Foto: David Šutera, 11.3.

16. března 2018 – Erdogan a kurdská autonomie: panelová diskuze – Praha

Turecko se pod vedením prezidenta Erdoğana stává stále více autoritářským státem. Jakákoliv opozice je v zemi tvrdě potírána. Represe dopadají obzvlášť tvrdě na Kurdy a Kurdky. A to nejen v samotném Turecku. Erdoğanova vláda se rozhodla pod falešnou záminkou boje proti terorismu zničit kurdský emancipační projekt na severu Sýrie. V rozporu s mezinárodním právem a bez ohledu na rezoluci OSN pokračuje Turecká armáda a jí podporované džihádistické skupiny sedmým týdnem v nevyprovokované agresi proti kurdskému Afrínu. Počty mrtvých civilistů každým dnem přibývají. Světová veřejnost k počínání Turecka až na výjimky mlčí. Přijďte 16. března na panelovou diskusi o současné situaci v Turecku aRojavě.

Po skončení 1. světové války došlo k rozdělení území Osmanské říše do několika států. Mocnostmi narýsované hranice rozdělily také mnohamiliónovou kurdskou populaci. Největší část jí zůstala na území nově vzniklého Turecka (s odhadovanými 15 až 20 miliony tvoří Kurdové až 20 % populace Turecka). Kurdové a Kurdky v Turecku (podobně jako jinde) čelili po desetiletí snahám o asimilaci a různě silným vlnám násilných represí. Významným pro další vývoj vztahu tureckého státu k jeho kurdským občanům byl vznik Kurdské strany pracujících (PKK) v roce 1978. Tato původně marxisticko-leninská strana usilující o vznik samostatného kurdského státu na území jihovýchodního Turecka zahájila v roce 1984 guerilovou válku, jež si především na kurdské straně vyžádala až 40 tisíc životů.

Okolo roku 2000 prodělala PKK zásadní ideologickou transformaci iniciovanou především myšlenkovým obratem svého vězněného lídra Abdullaha Ocalana. Strana nahradila autoritářský marxismus-leninismus libertariánským socialismem. Upustila také od snah o vytvoření samostatného kurdského státu a postavila se proti nacionalismu. Inspirována americkým anarchistou Murrayem Bookchinem usiluje místo o rozvoj multietnické, ekologicky uvědomělé a genderově spravedlivé společnosti založené na decentralizaci moci a principech přímé demokracie. Model demokratického konfederalismu a rovného zastoupení žen ve všech politických funkcích byly přejaty širším kurdským hnutím, včetně progresivní prokurdské Lidově demokratické strany (HDP) nebo Sjednocené demokratické strany (PYD), jež je nejsilnější stranou v syrském Kurdistánu.

Ve stejném období došlo k určitému uvolnění útlaku vůči Kurdům v Turecku (včetně zrušení zákazu používat kurdštinu na veřejnosti). Turecko zároveň vylobovalo zařazení PKK na seznamy teroristických organizací vedené NATO, EU a Spojenými státy, což mu umožnilo stíhat každého, kdo se třeba jen kriticky vyjádří o státní politice proti Kurdům, za podporování terorismu…… https://www.facebook.com/events/155861605099135/

16. března 2018 – Praha – za slušné Slovensko, za slušné Česko

Už tretí týždeň volajú občania po dôveryhodnej vláde. Ponúkajú nám kozmetické riešenia, zastieracie manévre. Strašia Sorosom, majdanom, snahami o prevrat, násilím.
My občania, však požadujeme len dôveryhodnú vládu. Preto ideme na námestia opäť. A bude nás počuť. …….

Každý piatok sa uskutočňujú stretnutia na námestiach Slovenska, Českej republiky i po celom svete zhromaždenia občanov v reakcii na smrť novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ich smrť je len jedným zo strašných dôkazov o únose štátu skupinami mafiánov a oligarchov. Je pre nás mementom, aby sme si vzali štát späť a pomohli navrátiť právo a spravodlivosť do našej vlasti…. https://www.facebook.com/events/2078257975744953/?active_tab=about

15. března 2018 – Vyjdi ven – Olomouc

Ok, tak potom to za nás vzdávám a moc prosím a děkuji zároveň za předání zprávy – akce je myšlená tak, že studenti by měli vyjít před své školy a tam přečíst prohlášení atd. Zatím nemáme stanovená všechna místa, ale určitě bude jedno z těchto setkání před Pedagogickou fakultou u TGM, kde budou mít sraz i Právnická a Přírodovědecká, tak určitě můžete lidi pozvat na 12.00 tam;) Ostatní místa by měla být zveřejněna na naší události v nejbližších dnech.

Událost Olomouchttps://www.facebook.com/events/482127725517717/

Studenti v DVTV: https://video.aktualne.cz/dvtv/stavka-studentu-nejsme-usmrkanci-spolecnost-se-musi-postavit/r~678188a6262d11e88b47ac1f6b220ee8/?redirected=1520927822

14. března 2018 – Zemane-ČT nedáme – Praha

Václavské náměstí, vrchní část. Připravte si hlasivky…
19:00 – Start demonstrace s mikrofonem.
Živelná demonstrace na podporu ČT a novinářů.
20:00 – Rozsvícení světla telefonů na uctění památky Jána a Martiny.
Minuta ticha.
Československá Hymna
Možná půjdeme na Hrad

Bez svobodných médií není svobodná společnost

Útok znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana na media a svobodu slova v naší zemi, jehož se dopustil ve svém inauguračním projevu, znovu potvrdil dlouhodobý nebezpečný nenávistný útok na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na naší politiku a společnost. Zdá se, že prezident a jeho spojenci chtějí určovat, co je pravda a co lež a nesnesou kritický názor.

https://www.facebook.com/events/1592026394250796/

12. března 2018 – Zastavme turecký útok v Afrínu: Solidární demonstrace

Praha 17 hodin

https://www.facebook.com/events/411244829322377/permalink/411374035976123/

12. března 2018 – Výročí narození prvního prezidenta T. G. Masaryka a 100 let výročí bitvy u Bachmače

Olomouc 18 hodin, Žižkovo náměstí

11. března 2018 – Pokračování happeningu pro posílení demokracie – Olomouc, Horní náměstí

 

Akci uspořádali Zapomenuti.cz ve spolupráci s Piráty, ODS a KDU-ČSL.

 

 

 

5. března 2018 – NE Ondráčkovi do čela GIBS Olomouc Horní náměstí 18 hodin

_______________________________________________________________________________

Petice

Proč vzniká tato petice. Občané se nedozvídají od výše uvedených veřejnoprávních institucí pravdivé informaceInformace jsou záměrně zkreslovány, jsou neúplné nebo zavádějící.

Pokud se občan obrátí na veřejnoprávní TV nebo rozhlas se závažným zjištěním, na který má daný občan důkazy, že se děje něco nepravého, tak se tyto veřejnoprávní instituce rozhodnou o vysílání problému podle toho, jestli ona věc náhodou nejde proti zájmům některých skupin.

https://e-petice.cz/petitions/petice-za-zruseni-televizniho-a-rozhlasoveho-poplatku.html

Z článku B. Doležala: Zdvíhá se revoluční vlna? http://bohumildolezal.cz/texty/rs3703.html

Existuje i petice Za odstoupení Andraje Babiše ….

Tento požadavek je nesmyslný a směšný. Pan Babiš samozřejmě neodstoupí ani tenkrát, když pod svou výzvu seberou dvacet milionů podpisů (upřímně řečeno, trošku se toho obávám, v kouzelném světě Facebooku je všechno možné). Pana Babiše a jeho multifirmu je třeba z politiky vypudit legální politickou cestou, to jest odvolit. Zatím se to ani malounko nedaří, naopak. A volby jsou konec konců to, o co jde, protože se pořád ještě odehrávají v reále a jsou pečlivě kontrolovány. To je politický úkol, aktivity na Facebooku a demonstrace k tomu sice mohou napomoci, ale je to především úkol pro politické strany.