Ignorovat 40 mil. národ se nevyplácí

Podobně jaky ty Jaroslavovy sirky do krabičky zpět vkládané, co jednou musely zákonitě vzplát. Ale zainteresovaný uvěří až už je ouvej.

Jak vám můžeme pomoci?„, zazněla otázka v době zdánlivého klidu, v květnu 2016.
Morální podporou, potřebujeme hlavně morální podporu„, odpověděl Kurd Yekta Uzunoglu našemu klubu, před zhruba rokem a půl.

Tentýž Kurd, který napsal mnoho článků, několik knih, spoustu překladů z češtiny do kurdštiny, rád například překládá Karla Čapka nebo naopak pro nás Kurdská přísloví. Myslela jsem si, chce po nás tak málo. Dnes vidím, jak nicotně jsme schopni zhostit se se i toho mála, které by přitom mohlo pomoci tolika lidem. Kurdů je asi 40 milionů.

Naše republika vznikla obdobně, že se nám dostalo uznání ze strany prezidenta Wilsona, toho jak má v Praze to nádraží, před ním pomník a slib, že „Nikdy nezapomeneme pane prezidente, že jste to byl právě vy, ….“. Zapomněli jsme a pokud můžeme, po USA si sekneme drápkem jak rozverná kočička či poťouchlý kocourek, o bourání pomníků nemluvě. Jsou přece velcí a unesou to, to my jsme ti malí, co potřebují péči a na sliby zapomínají. Budoucnost je ne jen nejistá, ale hlavně neomezená stran dobra i zla a na nás je, co zvítězí. My Češi budoucnosti něco dlužíme. Je to maličkost i velká věc v jednom, na jiném místě nám přísluší splatit to, co nám dali v roce 1918 jiní – morální podporu, důvěru a signál světu – to jsou oni, hodni své samostatnosti.

Dnes je ten den D, kdy podpora má lámat rekordy a překonávat hory a doly. Kurdové mají referendum o svojí svébytnosti a určitě o svojí budoucí existenci. Nebudu opisovat, co pan Yekta napsal, naléhavost dnešního dne a jejich referenda zjistíte v pár řádcích jeho textu textu:  http://uzunoglu.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=625451

Jistě, otázkou je, kdo je Yekta Uzunoglu. Psaných slov už bylo dost, odpočiňme očím od písmenek, dopřejme sluchu a očím video z 25. května 2016 s názvem Svoboda slova:     https://www.youtube.com/watch?v=PvQpVdph-UE&t=718s

Některé momenty videa v minutách:

  • 12:00 Zločiny proti lidskosti
  • 15:00 Svobodný člověk a inklinace k režimům a za co vděčíme svým matkám
  • 17:10 Svobodný tisk a pravá žurnalistika. Evropa nedokázala vybudovat svobodnou žurnalistiku.
  • 19:10 Pro Kurdistán, o.s. v ČR

Zdenka Wagnerová, 25. září 2017, v den D Kurdistánu

PS Nikdy nezapomenu příteli Pavlu Ryšavému jeho zásluhy o natočení videa a všechny starosti s tím spojené. Snad jen proto, v tom ajfru zapomenul na příslib vytvoření fotografie pana Yekty a mojí maličkosti. Chybí mi, snad někdo ji zvládne „vystřihnout“ z videa, neměl by to být problém.