Duben, ještě tam budem.

Ne za kamny, ale na vlně protestů, budeme.
Předpokládejme, že měsíc je doba, kdy se dokážeme soustředit na jedno hlavní téma, dnes už téměř životní natolik, abychom si dokázali udělat závěr, uzavřeli kruh a postoupili do kola dalšího.
Tímto způsobem časem můžeme opustit začarovaný kruh omylů a chybování na poli společenském a politickém. Pokud něco nefunguje, hledejme způsob jak to udělat lépe, označení viníků je málo.
Výběr dubnových článků „první pomoci“ připravuje Zdenka Wagnerová.

I. Rozhovor Pavla Otto s Bohumilem Doležalem, diskuze pod článkem

Dnešní politická situace je řešitelná pouze volbami
http://nazory.e15.cz/rozhovory/bohumil-dolezal-dnesni-politicka-situace-je-resitelna-jen-volbami-1345209

Vědí organizátoři protestů, co chtějí?
Je vždycky dobře, když se lidé zajímají o politické dění a dávají najevo svůj nesouhlas. Je ale málo platný, když nevíme, co chceme. Veřejné protesty vytvářejí prostor pro rozumnou politiku a pomáhají ji prosadit. Demonstrace jsou začátek a konec. Mezi tím by měla být veřejná diskuse v zastupitelských sborech, v médiích, na diskusních fórech. Tedy masarykovská drobná politická práce, namáhavá, neokázalá, občas otravná. Bez ní to ale nejde.

Měli by mít protestující s demokratickými stranami shodné cíle?
O to úplně nejde. Důležité je, aby věděli, že patří dohromady.

Jsou předčasné volby, které by mohly znamenat posílení ANO a odchod TOP 09, STAN či lidovců ze sněmovny, řešením?
Vzal bych to z druhého konce. Situace, kdy poslaneckou sněmovnu ovládla neformální koalice ANO, SPD a KSČM a kdy máme vládu, která stojí na důvěře nikoli sněmovny, ale prezidenta, je v posledku řešitelná jedině volbami, ať už předčasnými nebo řádnými. A nejde jen o sněmovní volby, ale průběžně o všechny volby, protože tento „systém“ bude mít snahu se rozlézat. Aby měly volby nějaký smysl, ale jen demonstrace nevyřeší. Je jistě třeba politicky pracovat. A řekl bych, že hodně dlouho. Volby zítra nemají smysl, ale volby jsou jediným konečným řešením.

II. Demonstrace 9. dubna 2018

Projev předsedy KOD Bohumila Doležala na demonstraci v Plzni 9. 4. 2018
http://klubod.cz/projev-predsedy-kod-bohumila-dolezala-na-demonstraci-v-plzni-9-4-2018/

Tuto proměnu je třeba zastavit. A to prostředky, které nám ústava a zákony dávají k dispozici.

Věřím, že na proměnu autokracie, oligarchie a buranokracie zpět v demokracii zatím ještě není pozdě. Že to není pokus o proměnu rybí polévky zpět v akvárium.

Proměna je možná jen ve spolupráci s politickými stranami. Ne s Okamurou, komunisty a Babišovým ANO, nýbrž se stranami, které se hlásí k demokracii a aspoň čas od času pro ni taky něco udělaly: jmenuji namátkou ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD, Stranu zelených.

Tyto strany jsou oslabené. Potřebují naši kritiku, ale taky podporu. Je třeba ve společnosti vybudovat důvěru. Bez ní to nepůjde.

Proč není demonstrantů proti Babišovi víc? Chybí pozitivní příběh – Petr Honzejk
https://archiv.ihned.cz/c1-66105900-proc-neni-demonstrantu-proti-babisovi-vic-chybi-pozitivni-pribeh

Od politiky chtějí hlavně výsledky, nebo aspoň jejich zdání, zlepšení života, či aspoň perspektivu zlepšení. Babiš se dokáže prezentovat jako ten, kdo to všechno nabízí. Proto také může demonstrace zatím bagatelizovat s tím, že na náměstích jsou sice desetitisíce lidí, ale on získal milion a půl hlasů.

V demokracii jsou demonstrace důležitým a legitimním vyjádřením politického postoje. Leč rozhoduje se nikoli na náměstích, ale ve volbách. A v nich uspějí politici, kteří jsou schopni nabídnout něco, za co se mohou lidé ve větším množství seřadit. Co z toho plyne pro demokraty? Andreje Babiše je možné porazit nikoli pouhou negací, ale jen pozitivním programem − ve smyslu obsahu i emocí.

Jak to funguje, vidíme v náznaku na dvou polických formacích. Ne náhodou je druhou nejsilnější stranou ODS, která pracuje na programu a oslovuje přesně cílenou skupinu lidí. Spojíte si ji s hájením podnikatelů a živnostníků proti Babišově státofirmě, s hájením iniciativních lidí proti molochu, který „to prostě zařídí“. Není to pouhé „ne“, je to něco pozitivního. A dál: Ne náhodou jsou třetí nejsilnější stranou piráti, kteří přinášejí pozitivní emoci: mládí a čerstvost, jisté buřičství a rozdávání ran na všechny strany, ale i technologický optimismus a pohled do budoucnosti. I to je něco, za čím je možné se seřadit. Proto i piráti rostou.

Alternativu musí už obstarat někdo, kdo vstoupí do politického souboje, přičemž bude důvěryhodný a nabitý pozitivním programem a emocí. Když se nikdo takový nenajde, dopadneme jako v Maďarsku. Rozdrobená opozice, křičící ne-ne-ne, a vítězící autoritář, který si bude privatizovat stát a z občanů dělat své zaměstnance, kteří nakonec budou z nedostatku lepší perspektivy vděčně pojídat jeho koblihy.

III. Z diskuzí na sítích

Z diskuze na FB: Nastoluje se vláda v rozporu s Ústavou – vláda bez důvěry. Respekt, důvěra a duch ústavy strádají. Co na to demokracie?

Politika je uměním možného (mnohdy nemožného). Vzhledem k tomu, že naše Ústava přežila 25 let, a to přes všechny vady na kráse, které má (hrůzostrašná je přímá volba prezidenta – dodaná populistickým sborem šílených zákonodárců). Mně tam schází především ta „denacifikace“, nesouhlasím s adorací politických stran, je mi proti mysli poměrný systém voleb (vynucený hlavně komunisty). Politika je ovšem uměním možného. I stalo se. Hlasů pro Ústavu bylo 167 (za číslo neručím, s Miroslavem Horníčkem „už zapomínám“). Tedy kompromis… Vím toho snad až příliš o oné době ústavodárné (jakpak by ne, byv ondyno poslancem ČNR, tedy ústavodárcem). Tím končím mé exposé do této zajímavé diskuse, Also Sprach Zarathustra  P.S. Kvalifikovaná většina pro ústavní zákon je 120 hlasů. My, coby koalice, jsme jich měli pouze 105….. O. Vychodil

„Nejhorší jsou však malé myšlenky. To raději už páchat zlo než myslit přikrčeně!“,  Zarathustra

Z diskuze na FB: 9.4. Správce KODu Vojtěch Kučera: Jestli mají mít demonstrace nějaký dlouhodobý smysl, musejí najít své politické vyústění. Pro začátek by stačilo, kdyby se jednoznačně propojily s tradičními demokratickými stranami ve sněmovně. Snad se to dnes aspoň někde podařilo.

Nejde o stud za Babiše, nejde ani o jeho schopnost dělat kompromisy, jde o praktické řešení problému. Je třeba omezit a postupně zlikvidovat politickou moc hnutí ANO, protože nectí demokracii ani ústavu. K tomu je zapotřebí společný postup všech, kteří o takové řešení usilují – tedy demonstrantů i tradičních demokratických politických stran. První překážkou, kterou je třeba odstranit, je bariéra mezi stranami a demonstranty. Bez toho se nikam nehneme.

Vítězem sestavování vlády je Miloš Zeman (23.4.2018 Petr Honzejk)
https://archiv.ihned.cz/c1-66118150-vitezem-sestavovani-vlady-je-milos-zeman

Pokud vláda ANO, ČSSD plus KSČM vznikne (stále je ještě jistá pravděpodobnost, že členská základna ČSSD vládnutí s trestně stíhaným oligarchou za podpory komunistů odmítne), bude se na Hradě slavit. Půjde do značné míry o vládu zájmů Miloše Zemana. Nutno přiznat, že lepší politik, v čistě technologickém smyslu slova, než inženýr Zeman v Česku není…

Boj o sociální demokracii nesmíme vzdát – rozhovor s Vladimírem Špidlou

Proto přišla sociální demokracie, aby tyhle podmínky humanizovala a bojovala za emancipaci a osvobození člověka.  (vzpomíná na předválečnou historii strany).

Náš cíl je emancipace – zbavit člověka otroctví, ať je politické, ekonomické nebo jiné. Dnes čelíme nástupu umělé inteligence a automatizaci práce, vidíme, že svět se radikálně propojuje a že došlo k integraci kapitálu. A sociální demokracie musí tyto problémy krok za krokem řešit. Předně musíme převést kapacitu státu na vyšší úroveň, než na jaké je dnes. Základní podmínkou pro sociální demokracii je funkční Evropská unie. Proti ekonomické integraci musíme postavit politickou integraci, jinak to nemá cenu. https://a2larm.cz/2018/04/boj-o-socialni-demokracii-nesmime-vzdat/

Poznámka Z.W.: Politická integrace znamená politické sjednocování a centralizace moci

PL komentují pod titulkem: Buď bude euro, nebo válka
Základní výzvou dneška je pro Špidlu prohloubení ekonomické integrace EU. Když se prý Unie srovná s USA nebo Ruskem, tak ty jsou mnohem integrovanější. „A jestli integrace narazí na výrazný odpor středovýchodní Evropy, je jasné, že nás nechají stát opodál,“ obává se Špidla. Základní nutností tedy podle něj je přijmout euro a podílet se na další integraci v rámci eurozóny. Jakékoliv jiné řešení podle Špidly hrozí chaosem, snad dokonce občanskými válkami. „Můžeme to shrnout do sloganu: Buď euro, nebo válka,“ uzavřel bývalý eurokomisař. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bud-bude-euro-nebo-valka-uvedl-Vladimir-Spidla-A-rekl-ze-Zeman-brzy-533435

IV. Komentář ZET21

První polovinu dubna uzavírají dvě události:

  • Zásah USA, Francie a VB proti chemickým objektům v Sýrii
  • Třetí setkání Dobrovolníků: Společně to dáme v Divadle na cucky v Olomouci

Tyto události uspíšily rozdělení společnost na 4 části:

  1.  Proruská (PR nebo MZ)
  2. Společně to dávající Dobrovolníci (SD)
  3. Demokraté republiky (DR)
  4. Anoistb (AB)

Přičemž 2. a 4. reprezentují „nové pořádky“. Při prvotním zjištění se může dostavit šok, při podrobnějším šetření volám: „Sláva, konečně se může začít dít„, konečně víme kdo je kdo. Toto neustojí ani Miloš ani Andrej, v příštích volbách. Hlavně aby nadšení i dělení vydrželo do rozhodujících voleb. Čtyři skupiny, s tím se dá pracovat, Sněhurka a sedm trpaslíků nebyla cestou, princ na bílém koni nepřijel.

Kolega z diskuze KODu čtveřici upravil, nazvala jsem to „Grulichovy duše“, něco jako „Černé labutě“
1. Duch KSČM a část duší ČSSD („nostalgikové„)
2. Duch SD a část duší pirátských („ochotníci„)
3. Duch stran „Ancien régime“ a část duší pirátských
4. Zbloudilé duše anonistické vedené duchem Anofertu („bludišťáci„)

Třetí dekáda dubna, komentář k článku Petra Honzejka – Vítězem sestavování vlády je Miloš Zeman

Jednadvacátý duben na fotografiích s M. Zemanem, vpravo dole pár třešní, pod ním nesmělá rudá hvězda, z níž směruje vlevo nahoru už mohutná rudá šipka s další hvězdou nás naplńuje smutkem místo potřebným odporem ve smyslu ústavním. Mlčíme k opětovnému převzetí moci, předané prezidentem. Ale u nás máme zatím parlamentní systém, nikoliv prezidentský. Prezident vládu jmenuje, nesestavuje. Prezident to jako vždy udělal chytře. Proč se my nedokážeme chytře bránit?

Závěr dubna

I. Nostalgikové a Bludišťáci byli, za vydatné podpory pana prezidenta spojeni. Co na to Ancien régime a Ochotníci? Naleznou odvahu přiznat si pravdu?  http://publius.cz/glosy/bipartisan/

II. Březnovou demonstraci (9. 3.) otvírala a uzavírala slova Jana Stráského: „Aby hvězdy nevznikly (myšleno spasitelé), potřebujeme, aby se politický systém naplnil.„, my doma si hrajeme na to, kdo zde bude vládnout, s kým a proti komu a cítíme se ohroženi. Je třeba si uvědomit, že: „Svoboda je ohrožena nejen z venčí, ale i zevnitř„, resp. slabá uvnitř je lehčí kořistí zevně
https://pravybreh.cz/treti-frontova-linie-pravice/
Z článku: „Zatímco v posledních 20 letech stále narůstaly pravomoci Evropského parlamentu a Evropské komise, národní pravomoci se postupně vyprazdňovaly.“ Je logické, že národní zájem je – naplnění národních pravomocí. Dostává se nám tak třetího upozornění na vyprázdnění: demokracie (14.11.2017), politiky a národních zájmů – odnárodnění.
V listopadu bylo zmíněno  vyprazdňování demokracie:  Za jakých okolností se demokracie „formalizuje“, vyprazdňuje, lehá si na chodník? A co je potřeba dělat těch 364 dní v roce, aby se to změnilo? , v glose Demokracie, vánoce a démoni.
Ještě neskončil duben a je zde čtvrté vyprázdnění – naše civilizace, zmiňuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychecký.
Přehled ohrožujících vyprázdnění:
★ politický systém ★ demokracie ★ národní pravomoci ★ civilizace

III. Závěr dubna prezentuje výzva Ústřednímu výkonnému výboru ČSSD. Bude se rozhodovat, zda ČSSD se přimkne k nostalgikům nebo zůstane na demokratickém poli „Ancien regime“, viz bod I. a glosa „Bipartisah“. Výzva KODu:

Nedávejte falešné alibi „Novým pořádkům“!
K tomu vyzývá Klub na obranu demokracie členy Ústředního výkonného výboru ČSSD v dopisech, které jim zasílá před jejich jednáním v sobotu 28. dubna. V dopisech se zdůrazňuje, že ČSSD je strana s úctyhodnými tradicemi a neodmyslitelně patří k české demokracii. Tím víc by jejich autory mrzelo, kdyby se teď rozhodla dělat bezmocnou zástěrku novému establishmentu, který představují Andrej Babiš, Miloš Zeman, SPD a KSČM. Autoři dopisu se obracejí na členy ÚVV ČSSD, aby při svém sobotním rozhodování zvážili rizika, která na sebe berou, i svou odpovědnost nejen za jejich stranu, ale i za celou Českou republiku
http://klubod.cz/nedavejte-falesne-alibi-novym-poradkum/#more-2078

Češi nechtějí bojovat za svobodu, raději se skloní. Psal americký velvyslanec roku 1948http://forum24.cz/cesi-nechteji-bojovat-za-svobodu-radeji-se-skloni-psal-americky-velvyslanec-roku-1948-2/

Zdenka Wagnerová, duben 2018