Červen – Červený jako z růže květ

Demokratické hodnoty jsou víc než připnout si placku na hruď. Hledáme hodnoty nebo sbíráme placky?
Foto: 11. března, Olomouc, sloup Nejsvětější trojice. Jeden z protestů proti nesmyslnosti opakování noření se další, snad už třetí totality: 1948, 1968, 2018. V roce 1938 nám vzali pohraničí, dnes nám demontují křídla.
Následuje průřez děním června roku 2018. Zvítězíme, nebo opět ohneme hřbet?

Lev na Klárově a s křídly! Úkaz zvláštní, skoro jako stavět loď na kopci …
Památník byl odhalen 17. června 2014, jako poděkování zhruba 2.500 letcům a příslušníkům R.A.F., většina nich se mohla vrátit do vlasti až v srpnu 1945. Vše opředeno nejasnostmi, zločiny a velkým dluhem. Plus náš dluh vůči nim.

Po hlavě se vrháme do dalších dluhů, dluhů vůči předkům. Poslední pamětníci umírají a my se chováme jak nesvéprávní, nevážíme si vydobyté  svobody.

Červen bude ve znamení jmenování vlády, jmenování jejího předsedy a protestů spojených se zjevnou i skrytou podporou komunistů. Hospodářsky se máme nejlépe od vzniku republiky, přesto žijeme na dluh a deficit je také na straně morálně mentální.     (Zdenka Wagnerová, ZET21, 1. 6.)

Naše tvrzení a jejich tvrzení, aneb jak si to přeje náš prezident

Mimořádná schůze ohledně výroků prezidenta Miloše Zemana skončila fiaskem.

Chtěl jsem přečíst celé usnesení komise a vyzvat sněmovnu, aby se stejně jako prezident republiky držela zákonných postupů při zacházení s informacemi od tajných služeb. Což se nedělo a vedlo to celé k mediálnímu obrazu, který neodpovídal realitě a výrazně poškozoval pověst České republiky v zahraničí…. říká Vít Rakušan, místopředseda STAN

Tady se nesmí diskutovat na zadání prezidenta České republiky Miloše Zemana. On si tu diskuzi prostě nepřeje. Z mého pohledu si ji nepřeje právě proto, že si je vědom toho, že nějaké věci skutečně správně neudělal.

Byli jsme optimisté v tom, že ve sněmovně budou demokraté. Mysleli jsme si, že s Ústavou bude zacházet demokrat. V případě prezidenta bylo toto očekávání natolik silné, že některé jeho postupy – třeba při jmenování nebo sestavování vlády – nebyly vyprecizovány kvůli tomu, že se věřilo, že funkci prezidentskou funkci bude zastávat někdo, kdo ctí ducha Ústavy. V demokracii je normální, že většina přehlasuje menšinu. Nakonec takto demokracie funguje. Není ale normální to, že se menšině neumožní mluvit.

Ale když se podíváte, tak je to neuvěřitelná série toho, jakou zažíváme za půl roku v neuvěřitelném množství. Neschválení programu schůze, neschválení, neschválení. Nyní se šlo ještě dál: Nenechte je mluvit.

Celý článek: https://echo24.cz/a/SPEyP/na-zadani-milose-zemana-se-nesmelo-diskutovat-tvrdi-vit-rakusan#T6GWee64DRyvUPM9.01

Chartisty platil Soros. Jeho plány překazil v 90. letech Klaus, přiznává  Janouch …

 „Můj názor na pana Sorose je absolutní, čtvrtstoletí trvající, konstantní, neměnný. Pan Soros je zlo. Pan Soros, cokoliv řekne, je špatně. Cokoliv udělá, je špatně. V tomto smyslu jsem se já velmi snažil o to, aby se jeho instituce neusídlily tady v České republice. Nemohl jsem nikdy zakázat, ani jsem nikdy neaspiroval na to, abych mu zakázal jeho think-tank. Ale když chtěl svůj think-tank přeměnit na univerzitu, která by byla respektována podle českého práva, tak jsem řekl rezolutní nikoliv. On se mohl zbláznit a odešel do Budapešti. Takže tam mají nadílku Sorose. Ale to neznamená, že nemá spoustu jiných cestiček, kterými dosahuje do České republiky,“ řekl nedávno Václav Klaus.

Tím, co řekl František Janouch, který mimochodem pochází z vlivné komunistické rodiny, v rozhovoru pro MF Dnes a Sorosovu vlivu na kruhy kolem Havla a Charty, by se leccos vysvětlovalo: Například slepé obhajování masové migrace do Evropy, obhajování americké válečné politiky či ideologií, které pan Soros ve světě nevybíravě prosazuje. Jeho finanční podpora „jeho“ lidí totiž s přechodem k demokratickému režimu nejen nezeslábla, ale možná ještě zesílila.

https://www.casopis-sifra.cz/chartisty-platil-soros-jeho-plany-prekazil-v-90-letech-vaclav-klaus-priznava-sef-nadace-charty-77-frantisek-janouch/

Jan Stráský: Chtěli jsme, aby se k majetku dostali Češi

Klaus byl člověk praxe, věděl, že je potřeba jít pořád dál, nezastavovat. Jako ministr financí měl poměrně přesnou představu, co dělat, kam se na něj hrabali ostatní. On byl tím tvůrčím elementem, který říkal, jaký krok je právě na řadě.

 Platí ale, že i velmi chytří a schopní Češi a Slováci tehdy neměli ani floka. Museli jsme vymyslet metodu, jak to těmi penězi prohnat. O zvoleném způsobu se budou dohadovat ještě dvě další generace.

Politika se začala rozmazávat, přestala jít hlavní cestou, kterou měla kráčet. Z toho také vznikl rok 1998, velká vládní krize. Bylo to období, kdy končila éra listopadu 1989 a začalo něco nového, v čem žijeme dodnes.

Václav Klaus říká, že nastala doba, kdy skončil boj idejí a nastoupila éra osobních zájmů a vlivových skupin, kdy jde v podstatě jen o to, kdo, komu a za kolik. Viděl jste to stejně?

To je klausovsky pojatý celý ten problém. Je to tak. Ideje přestaly být to hlavní.

Strany mají zaštiťovat zřetelné zájmy velkých voličských skupin, ne každý rok, možná měsíc, zastupovat někoho jiného. Tak to je, když se politika rozmělňuje. Volič pak neví, komu dává svůj hlas, nebo špatně chápe, co se mu vlastně slibuje.

Když vidím předsedy parlamentních stran, jak se dokola stále jen dohadují, jestli mají do vlády jít, nebo ne, a kladou si různé podmínky, tak to na nějakou pozitivní cestu ven skutečně nevypadá. Nemám pocit, že by věděli, co udělají, až ta vláda vznikne, nebo naopak padne.

Potíž je v tom, že porevoluční doba zrodila velké osobnosti, které uměly nabídnout věcná a užitečná řešení. Teď jich na politické scéně moc nevidím.

https://www.denik.cz/z_domova/jan-strasky-chteli-jsme-aby-se-k-majetku-dostali-cesi-20180603.html?utm_source=denik_celostat&utm_campaign=onesignal&utm_medium=webpush&cast=2#kapitola

Situace v tomhle směru stále zhoršuje…..

V čem přesně spočívají problémy českých zpravodajských služeb?

V zásadě jsou jen dva. Ten první vyplývá z toho, jak vláda, politici či parlamentní výbory zpravodajské služby úkolují, kontrolují a využívají. A někdy navíc i zneužívají. To je to hlavní, co české zpravodajské služby trápí, co jim chybí. Stručně: nikdo je nekoordinuje, neřídí, natož aby je efektivně kontroloval.

A ten druhý problém, který handicapuje české špiony?

Říkám to nerad, ale politické strany neváhají zneužít zpravodajské služby proti svým konkurentům. Každá kontrarozvědka je vždy svým způsobem politicky zneužitelná. Nemělo by to ovšem platit pro zahraniční rozvědku, protože ta působí mimo území státu. Přesně tohle zneužívání mám na mysli.

Narážíte na šetření policie ve vedení zahraniční rozvědky a postavení jejího ředitele Jiřího Šaška mimo službu?

Přesně tohle mám na mysli. Ta kauza je v šetření, takže to řeknu jen obecně: pokud není zahraniční politika státu – tak jako v Česku – jednotná, protože prezident říká něco jiného než vláda, tak mají rozvědky několik pánů, a nejsou tudíž schopny využít informace ve prospěch státu.

Buďme ale k prezidentovi Zemanovi spravedliví: vyzrazování tajných informací není jen jeho problém, ale také problém politických partají či lidí, kteří v politice působí.

Jsme svědky největší polistopadové krize v českých zpravodajských službách?

Říká se, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Faktem ale je, že se situace v tomhle směru stále zhoršuje. Někdy rychleji, jindy pomaleji. Ale ano – v období po pádu komunistického režimu jde v tomhle směru o nejhorší a nesložitější období.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/zpravodajske-sluzby-politici-na-ne-kaslou-neridi-je-ani-neko/r~109beb22616911e899570cc47ab5f122/

Ano, situace se zhoršuje a v polovině června, 14. 6. dosáhla vrcholu

„Je mi vás líto, že z vás dělám blbečky“, prohlásil na sezvané konferenci český prezident. Patrně, aby média pohrdání mohla poslat dál. Demonstroval pálení symbolů, za dozoru  hasičů. Občané zírali nad tím, co všechno je možné, kam až hodláme klesnout.

Velesmutný zážitek slovem i videem: https://www.novinky.cz/domaci/475003-zeman-na-hrade-spalil-cervene-trenyrky.html

Prezident republiky neoplývající příliš zdravotní ani fyzickou silou nám ukazuje jak ohýbá ústavu k prezidentskému systému.
Prezidentský systém sám o sobě by nebyl od věci, mít důsledně oddělené státní moci, žádné koalice a tolerance, sem tam nějakou kotvu atd.
Současné provedení chyby má, je mocenské, protiústavní, bez souhlasu a vůle občanů. 
Dělá si legraci z neschopnosti ohýbání ústavy se bránit. Ukazuje, že slušnost nemá dostatek zbraní, ukazuje na nedostatky sebeobrany. Místo abychom je odstranili, zlobíme se a zcela zbytečně se pohoršujeme.
Za ním stojí „armáda“, která jeho kroky už dopředu bude obdivovat, fandit jim a hájit, tím nejen prohlubovat příkop uvnitř společnosti, ale dává najevo svůj vlažný postoj k ústavě.

Kde vládne ústava, tam vládne demokracie.
Naše ústava je ohýbána.
Ústava je duší národa.
Jsme ochotni a schopni ji bránit?

Střídání vlády – 5-ti leté výročí (13.6.2013-2018)

„Když se na to podívám dnes, vnímám to skoro jako nepřátelské převzetí státu. Vláda padla na základě informací, z nichž dodnes státní zástupci nevyvodili trestní odpovědnost,“ zlobí se Gazdík.

Policejní razie tehdy skutečně přepsala politickou mapu Česka. Krátce po pádu vlády v průzkumech vyletěly nahoru ČSSD s KSČM a protestní hnutí ANO se z 0,5 procenta během tří měsíců dostalo k dvouciferným preferencím. Stoupat začal i podceňovaný Úsvit. ODS se naopak v modelu CVVM ze září 2013 propadla k sedmi procentům.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/kauza-nagyova-urad-vlady-pet-let-pote-vyroci-fm9-/domaci.aspx?c=A180612_221540_domaci_PAS&utm_source=facebook&utm_medium=sharecd&utm_campaign=desktop

Z jiného úhlu pohledu tehdy avizovaný největší korupční skandál splaskl v největší blamáž a nový režim vlády Agrofertu.

Jak se u nás sestavuje vláda II. – Babiš jde do střetu se Zemanem. V pondělí pošle seznam ministrů i s nechtěným mužem (včetně harmonogramu)

Prezident Zeman jmenuje Babišovu vládu „v úterý, nebo ve středu“. Řekl to v rozhovoru pro deník Blesk, který byl vysílán živě z Lán. Osobní pohovory (!) proběhnou v pondělí…..  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prezident-zeman-babisovu-vladu-jmenuji-v-utery-nebo-ve-stredu-50017

Kalousek na SF – hlava exekutivy trestně stíhaná

Občana stíhá stát prostřednictvím orgánů exekutivy. Proto přeci hlava té exekutivy nemůže být trestně stíhaná. Je to absurdní.

Ohledně trestního stíhání a statečnosti st. úředníků: Někteří ji ale určitě mají a někteří ji i projevili, což si žádá obdiv. Ale jiní si zase mohou říci: proč bych měl být zrovna já ten mučedník? Je to logické, i když se nám to nelíbí. Nedělám si žádné iluze.

Státní zastupitelství nemá ze zákona nezávislé rozhodování jako soudy, ale má mít nestranný výkon působnosti. Když nějaký státní zástupce svým chováním ohrozí důvěru veřejnosti k nestrannému výkonu působnosti státního zastupitelství, tak může být během kárného řízení třeba i zbaven funkce. Tady jsme ale v situaci, kdy premiér jako šéf exekutivy právě tím, že je trestně stíhaný, tak zásadním způsobem ohrožuje důvěru v nestranný výkon působnosti státního zastupitelství. Ale ani nejvyšší státní zástupce ho přitom nemůže poslat na kárné řízení.

Rozhovor s organizátorem protestů a podpisové akce Milion chvilek pro demokracii

Proč se bude 5. června konat protest nazvaný „Jednou provždy”?
Je snad důvodů k protestům málo? Stále je premiérem v demisi trestně stíhaný agent StB, který dělá personální čistky v bezpečnostních složkách a který bude zřejmě opět jmenován premiérem na neurčito. Navíc je možné, že vznikne vláda závislá na zájmech KSČM. Zda tomu tak bude, se dozvíme 15. 6. Deset dní předtím je vhodná doba dát najevo, že tato kombinace Babiše (StB) a KSČ(M) ve vedení naší země je nepřijatelná.

Konečně, 5. června je poslední den kampaně Milion chvilek pro demokracii. Chceme, aby tato událost byla vyvrcholením celé kampaně. Stále tu straší stíny naší totalitní bezpáteřní minulosti. Měli bychom jim jednou provždy říct ne a postavit se za demokratické hodnoty. Snad se v tomto čase deziluze aspoň milion Čechů jednou provždy rozhodne, že by se mohli trochu více starat o politiku a občas si najít chvilku postavit se za správnou věc. 

Dovedete si představit, že protesty v ulicích opravdu něco změní?
Určitě mohou. Ale myslím, že mohou něco změnit právě tehdy, pokud nejde jen o kalkul – je to k něčemu? Odstoupí? A co když ne? – nýbrž pokud jde o niternou povinnost: „Tohle je nepřijatelné!“

Celý rozhovor: http://forum24.cz/organizator-protestu-proti-babisovi-kombinace-stb-a-kscm-je-neprijatelna/

Problém není Babiš, ale ztráta témat

Při transformaci z bolševického marasmu jsme zapomněli na budování státu, tedy na to, že stát, který stavíme, musí mít základy a že na těch základech musí být shoda. Zpátky do Evropy, ta geniální zkratka, která, byť vágně, shrnula hlavní úkol devadesátých let, nemohla stačit navždy. Navíc jsme ji zdánlivě splnili příliš brzo naším vstupem do NATO a EU. Dostali jsme se, kam jsme chtěli, a – aniž bychom si toho všimli – ztratili další směr. Propadli jsme Fukuyamově ilusi konce dějin, a i když bolestivě zjišťujeme, že se nakonec dějiny nezastavily, postáváme dál. Těžko pak vyčítat společnosti, že ztratila víru v to, že víme, kam jedeme.

Naším problémem není Babiš, ale ztráta témat. To je důvod, proč demokratické strany živoří s procenty popularity na hraně přežití. To je důvod, proč byla ta troska v lednu znovu zvolena! Lidé vycítili, že jsme ztratili kompas a přimknuli se k těm, kteří jim namlouvají, že všechno vyřeší za ně.

Je nejvyšší čas začít znovu budovat základy státu, jeho hodnotovou osnovu a dlouhodobou vizi. V dnešní době to může být paradoxně jednodušší, protože tím, že víme a vidíme, co nechceme, se můžeme snadněji shodnout na tom, co tedy opravdu chceme. Použijme staré dobré pravidlo negace negace. Jen musíme naše stanoviska formulovat pozitivně. To, že v blízké budoucnosti se tyto hodnoty nepodaří uvést v život, nesmí být důvodem k tomu nic nedělat. Věřme, že pozitivní program má relevanci, má sílu oslovit společnost!

Pakliže nechceme rozdělenou společnost, definujme hodnoty, které společnost budou spojovat. Definujme základní vizi pro ČR! To není nějakých pár zbytečných hesel, musí to být základní hodnotový kompas, který budeme moci používat jako test každého našeho rozhodnutí! …. (Igor Zahradníček)

https://babylonrevue.cz/problemem-neni-babis-ale-ztrata-temat/

Část komentáře k demonstraci 5.6.2018 (další je nahlášena na 12.6.)

Znepokojivý byl i „protikorupční“ étos některých řečníků a strkání demokratických opozičních stran do jednoho pytle s těmi vládnoucími, nedemokratickými. Pokud se urychleně nezačne artikulovat skutečná opoziční demokratická politika, jejíž cíle a požadavky by se posléze přenesly i na náměstí, zůstane u prázdného žvanění a vytváření iluzí. Spíš než posílení stávajících demokratických stran bychom se pak dočkali příchodu další garnitury populistických vykuků, slibujících „slušnost“ a boj proti korupci, tentokrát „už doopravdy“. Ze všeho nejdřív je třeba obnovit důvěru v demokratickou politiku a smysl politiky jako takové. Pravda a Láska ani hněv nejsou politický program…… Jan Scheinost, KOD

Luboš Dobrovský  

 „Nebylo moc času. Naštěstí jsme neměli pochybnosti, my jsme si byli jisti, že víme, co chceme,“ vysvětluje, proč se nebál závazku a cítil se být mužem na svém místě. „V prvních dvou letech bylo to chtění jednoznačné – nalézt cestu, jak vrátit této zemi demokratický způsob řízení státu, a postavit nad všechnu politiku právní principy, na nichž musí být stát založen,“ uvádí politik. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/lubos-dobrovsky-andrej-babis-stb_1806091815_mos

Demonstrovat? Nebo rezignovat? Polemika B. Doležala s M. Fendrychem

Smysl samozřejmě mají (demonstrace), a samozřejmě jen tenkrát, když jsou k něčemu. Demonstrace může být i k ničemu.

Po celou dobu jeho politického angažmá u nás (V. Klause) existovala efektivní demokratická opozice a svobodná kritika vládní politiky v médiích. Nedělám z toho jeho zásluhu, jen konstatuji, že na rozdíl od dneška to tak za jeho éry bylo.

…. česká společnost ztratila obranyschopnost a nebyla pak schopná bránit se cynismu ještě podstatně agresivnějšímu, totiž tomu, který v politice triumfuje dnes.

Politické soupeření ČSSD a ODS, nebylo společnou vinou obou stran postaveno na „stýkání a potýkání“, přičemž by existoval třeba explicitně nezformulovaný, ale oboustranně respektovaný státní zájem, „zájem vlasti“. To, co tu probíhalo, byl v mnoha ohledech spíš neúprosný třídní boj mezi „kapitalismem“ a „socialismem“, studené občanská válka, v níž se nakonec jako vítěz smál ten třetí – zase Andrej Babiš. Dědictví bolševismu si v sobě takto nesly obě strany.

Jenomže: kromě ODS a ČSSD tu byl ještě třetí „nosič“, kterého pan Fendrych nezmiňuje, protože si ho nejspíš jako jeho účastník ani plně neuvědomuje: amorfní uskupení intelektuálů, žurnalistů a nezávislých iniciativ, vycházející z Havlovy skepse k politickým stranám. „Občanská společnost“ má podle nich povinnost a taky kompetenci politické strany (které k ní nepatří) kontrolovat a zároveň k nim tvořit jakousi virtuální alternativu. Jejich kritika české politiky byla často velmi oprávněná, zároveň představovali mohutný zdroj chaosu. Ani tito lidé nedokázali nic jiného, než otevřít prostor, který pak pro sebe zabral Andrej Babiš.

Právní stát v pravém slova smyslu se však může zrodit jen na půdorysu parlamentní demokracie, v níž je zajištěna politická pluralita, zohledňující menšiny. Musí tu být legislativa, která právní normy průběžně vytváří, a nezávislá soudní moc, která pečuje o jeho každodenní praktické fungování. Např. představa, že se napřed sejde jakási rada moudrých, nadaná silným morálním kreditem, a ta právní stát „rozhýbá“, je nebezpečná a nemá s demokracií nic společného.

Představa o „mravnosti nade vše“, která musí politiku prodchnout a prosvětlit, je líbivá, kýčovitá banalita. „Morálka“ je jen soupis neživých floskuli, pokud není kryta osobní vírou toho, kdo za ni ručí a hodlá ji prosazovat v nějaké praktické činnosti, tedy například v politice (třeba víru křesťanskou, uvádím svůj případ). Do floskulí se dá zhmotnit nanejvýš až dodatečně. Teprve osobní víra je něco, co morálku oživuje.

Což je předpoklad k tomu, abychom se pak všichni (včetně ODS, ČSSD, paní Němcové, Pravdy a Lásky, pana Fendrycha i autora těchto řádků – „třetí vzadu“) dokázali dohodnout na tom, co můžeme společně udělat pro obnovu české demokracie.

Maďarský filosof István Bibó napsal bezprostředně po druhé světové válce na adresu malých středoevropských národů (včetně toho svého): „Skutečná demokracie a skutečné usmíření mezi těmito národy zavládne teprve tehdy, až poprvé společně pochopí a pojmenují své vlastní, vzájemné zpustnutí.“ Něco velmi podobného platí o protagonistech polistopadového hroucení křehké české demokracie. Mám jen jednu obavu: součástí takového pojmenování onoho zpustnutí sotva může být, že někdo z nich (např. zrovna pan Fendrych) je v tom nevinně.   https://echo24.cz/a/S97eE/demonstrovat-nebo-rezignovat

Je bývalý spolupracovník režimu proti opozici vhodným předsedou vlády?

Spor o evidenci Babiše ve svazcích StB se možná bude řešit i za hranicemi Česka a Slovenska. Premiér chce do poloviny června podat žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva.

„Do 15. června podám žalobu na Slovensko k Evropskému soudu pro lidská práva,“ prohlásil Babiš ve středu poté, co ho prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě podruhé předsedou vlády.

Proti Babišovi také v úterý protestovaly tisíce lidí na některých městech Česka, kteří jej nechtěli znovu za premiéra například i kvůli údajné spolupráci s StB. Babiš uvedl, že lidi ovlivňují lživé informace v médiích.  https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/andrej-babis-stb-slovensko-nejvyssi-soud_1806080720_ako

Jeden den jmenován předsedou vlády, další den obviněný policií. Jak asi dopadne důvěra vládě?

Čtvrteční výslech byl Babišův vůbec první, který absolvoval v pozici obviněného, a to fakticky až po pěti měsících od druhého rozhodnutí  Sněmovny jej vydat ke stíhání. V minulosti byl v této kauze sice podávat vysvětlení, ale tehdy ještě nebyl obviněn. Premiér podle informací redakce vypovídal na služebně jen krátce a stejně jako dříve jakoukoli vinu či nezákonné jednání odmítl.

https://www.novinky.cz/krimi/474516-babis-manzelka-i-dcera-poprve-jako-obvineni-vyslychani-na-policii.html

Červen ve znamení tolerance?!

„Je to náš dlouhodobý bod, ústřední bod. Víme, že třeba minulé, předminulé volby na tomto bodu velmi profitovala sociální demokracie, aby vzápětí po volbách v zájmu vládnutí s lidovci od nich ustoupila,“ uvedl Kováčik.

Tímto se hlásí ke svým zločinům, nelitují chyby a své protivníky chtějí trestat, mnohdy až za hrob. Morální bahno jako součást vlády? … poznámka Z.W.

Komunisté mají podpořit vznikající menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD. Minulý týden však sněmovna i přes odpor KSČM schválila vojenské mise. Jednání o vládě budou nyní složitější, znělo posléze od komunistů. Šéf strany Vojtěch Filip se také nechal slyšet, že by jednání neměla skončit.

Dohodu o toleranci začnou komunisté podle něj s hnutím ANO skládat 11. června, 30. června pak o podpoře kabinetu bude rozhodovat široké vedení KSČM.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/komuniste-chteji-zdaneni-cirkevnich-restituci-jinak-nepodpori-nove-vznikajici_1806031413_kno

Padající tolerance

Pokud by pro tento zákon poslanci ANO a ČSSD nehlasovali, komunisté nevyjádří jejich případné menšinové vládě důvěru. „Padne naše tolerance. A pak se můžeme vyslovit pro nedůvěru vládě,“ uvedl Kováčik.

Důvěra je snad něco, co vzniká, na základě určité spolupráce, sdílení idejí atd. Vynucovat si ji vydíráním, to je komunistická metoda, silně nedemokratická. Z.W. A už jen taková drobnost: „Hlasuje se podle svědomí, nikoliv pro získání výhody“. Toto vyjádření komunistů je protiústavní! Budoucí předseda vlády s touto podmínkou souhlasí. Toto vše se odehrává před jmenováním předsedy vlády prezidentem. Demokracie je hrubě demontována. Zbývá nám Senát, Ústavní soud nebo čl. 23.

https://www.novinky.cz/domaci/473887-nejdriv-mise-ted-nahrady-komuniste-prisli-s-dalsi-podminkou-pro-vznik-vlady.html

a souhlas: https://zpravy.idnes.cz/babis-zdaneni-cirkevnich-restituci-kscm-fdf-/domaci.aspx?c=A180604_093215_domaci_kop

Diktatura znamená neomezenou vládu jedince nebo nějaké skupiny, ale záleží na libovůli diktátora, kolik upře poddaným svobod.
 Totalita může být klidně omezována co do toho, kdo má jakou pravomoc — zato se z principu montuje úplně do všeho a pokud vůbec nechá nějaké svobody, alespoň je pořádně zreguluje.
Typickou totalitou je evropská byrokratura. …. Petr Závladský

Slabost Evropy

aby partnerství bylo skutečně partnerstvím, v němž obě strany dostojí svým závazkům… Pořád říkáte, jak se bojíte Ruska, jak pro vás představuje největší hrozbu… Tak se podle toho chovejte a plaťte, co máte!“ Jasný vzkaz, evropské země na to ovšem nemají ani peníze (musely by sáhnout do sociálních systémů), ani politickou vůli. To ovšem Američany nemusí brzy zajímat.

Vzniká více center ekonomické, finanční a politické moci. A ke slovu se tudíž místo politického idealismu znovu dostávají daleko více reálpolitické, tvrdé atributy moci.

…..  Už jen kvůli zachování vlastní státní tradice by ČR v podpoře a kultivaci transatlantických euroamerických vztahů měla být vždy nadstandardně aktivní.

Jan Zahradil: https://pravybreh.cz/vztahy-evropy-a-usa-se-definitivne-ocitly-na-historicke-krizovatce/

Další články:

Češi nechtějí bojovat za svobodu. Raději se skloní, psal americký velvyslanec roku 1948

Dne 30. dubna 1948 napsal americký velvyslanec Laurence A. Steinhardt americkému státnímu tajemníkovi George Marshallovi tajnou depeši týkající se vývoje poválečných událostí v Československu. Český překlad tohoto pozoruhodného textu vyšel v roce 1991 péčí Petra Mareše v časopise Dějiny a současnost.
http://forum24.cz/cesi-nechteji-bojovat-za-svobodu-radeji-se-skloni-psal-americky-velvyslanec-roku-1948-2/

Jsme krůček od vytvoření simulované demokracie, prohráváme dezinformační válku s Ruskem, varuje expertka
Česko a západní země zatím prohrávají dezinformační válku s Ruskem, říká autorka knihy Průmysl lži Alexandra Alvarová. V rozhovoru se serverem iROZHLAS.cz varuje, že pokud naše země nepřijde s novým způsobem obrany, prohraje definitivně. Pouhé vyvracení lží podle Alvarové nestačí. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dezinformacefake-newsruskoalexandra-alvarova_1806050600_ogo